70. rocznica niepodległości w cieniu konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 19:15
"To jest historyczny dzień. Indie stają się wolne i niepodległe. W imieniu Brytyjskiej Wspólnoty Narodów gratuluję i życzę wszystkiego najlepszego". Dokładnie 70 lat temu Lord Louis Mountbatten ogłosił niepodległość Indii i dokładnie 70 lat temu powstawał niepodległy Pakistan.
Audio
  • Rozmowa na temat rocznicy niepodległości i konfliktu między Indiami i Pakistanem (3 strony świata/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: danielo/Shutterstock.com

Oba państwa wyzwalały się spod brytyjskiego panowania. Był to początek wolności, ale i konfliktu. - Konflikt ten ogniskujący się na Kaszmirze, tak naprawdę sięga korzeniami tego, co Hindusi nazywają "Partition", czyli podział Indii Brytyjskich - mówi nasz gość.

O tym, jak przez 70 lat żyją obok siebie Indie i Pakistan, rozmawialiśmy z Krzysztofem Renikiem, byłym korespondentem Polskiego Radia w Indiach. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Krzysztof Renik (były korespondent Polskiego Radia w Indiach)
Data emisji: 14.08.2017
Godzina emisji: 16.48

ml/ab

Czytaj także

Ernest Zozuń i jego międzyjęzykowa podróż muzyczna

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 14:30
- Świat poszedł w bardzo złym kierunku, bo wszyscy uznali, że trzeba śpiewać po angielsku. Potem na festiwalach wszyscy łapią się za głowę, bo wszyscy brzmią tak samo - mówi Ernest Zozuń, gość Tomasza Żądy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąsiedzi z atomem. Rocznica krwawych narodzin Indii i Pakistanu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 08:05
Indie i Pakistan powstały 70 lat temu. Podział kraju na dwa państwa został okupiony milionem ofiar, a 15 mln ludzi musiało uciekać z domów. Od tego czasu sąsiedzi, którzy mają broń atomową, toczą wojny i potyczki. Nastroje podgrzewają media i politycy.
rozwiń zwiń