Rohingja - goście i bezpaństwowcy na własnej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 00:33
- Rohingja to nieuznana przez rząd birmański mniejszość muzułmańska, zamieszkująca stan Arakan, gdzie większość stanowią buddyści i od dawna istniał między nimi antagonizm - mówi dr Michał Lubina z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.
Audio
ONZ twierdzi, że Rohingja to najbardziej prześladowana mniejszość etniczna na świecie
ONZ twierdzi, że Rohingja to najbardziej prześladowana mniejszość etniczna na świecieFoto: EPA/MONIRUL ALAM

UNHCR szacuje, że od 25 sierpnia tego roku z Birmy do Bangladeszu uciekło ponad 120 tysięcy uchodźców. Organizacje międzynarodowe alarmują o ludobójstwie Rohingja. Nie mają oni żadnego obywatelstwa ani dokumentów, a jak się szacuje łącznie jest to ok. miliona osób. Rohingja nie mogą korzystać ze służby zdrowia, edukacji, wyjechać z kraju czy przemieszczać się.

Od momentu odzyskania niepodległości w 1948 roku Birma, co podkreśla gość Trójki, nieustannie zmaga się z wojną domową. - W ramach walk z partyzantami i przywracania, ustanawiania administracji birmańskiej armia walczyła z Rohingja. W latach 60. i 70. wojsko ich pokonało za pomocą bardzo brutalnej taktyki czterech cięć, wzorowanej na tym, co robili Brytyjczycy w Malezji w latach 50. i co chcieli zrobić Amerykanie w Wietnamie, tylko nie było wówczas mediów międzynarodowych albo nie interesował ich ten temat, a dziś są i z tego powodu Birma jest na czołówkach gazet i serwisów - wyjaśnia dr Michał Lubina z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.


Protest Afgańczyków przeciwko wybuchowi przemocy w Birmie/ fot. EPA/JALIL REZAYEE Protest Afgańczyków przeciwko wybuchowi przemocy w Birmie/ fot. EPA/JALIL REZAYEE

Z czego wynika prześladowanie Rohingja? O ich dramacie mówimy więcej w audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość:
dr Michał Lubina (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ)
Data emisji: 6.09.2017
Godzina emisji: 16.47

sm/gs

Czytaj także

Czy demokracja zwycięży w Birmie?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 17:32
Opozycyjna partia w Birmie, Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD), przed ogłoszeniem wstępnych wyników wyborów parlamentarnych podała, że liczy na 80 proc. głosów. Szefowa partii Aung San Suu Kyi zastrzegła, że jest za wcześnie na takie deklaracje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaognienie konfliktu między USA i Koreą Północną

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 20:15
Do czego może dobrowadzić eskalacja działań obu państw? Ernest Zozuń zapytał o to Rafała Tomańskiego, japonistę i korespondenta PAP w Azji.
rozwiń zwiń