Raport o stanie UE. Co czeka Europejczyków?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 19:54
– Pogłoski o śmierci Unii są mocno przesadzone. Europa jest na zakręcie, ale Unia to pomysł, który Europa miała i ma nadal – mówi w Trójce Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Audio
  • Raport o stanie UE. Co czeka Europejczyków? (3 strony świata/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/EC

sąd unia europejska trybunał 1200.jpg
Czym jest Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej?

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił raport o stanie Wspólnoty. Zaznaczył w nim konieczność respektowania rządów prawa i wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Podkreślił też potrzebę ciągłego budowania jedności państw członkowskich. – Europa musi oddychać dwoma płucami, wschodnim i zachodnim. W przeciwnym razie dostanie zadyszki – powiedział.

W audycji "3 strony świata" dr Bonikowska mówiła o szczegółach przemówienia Junckera i przybliżała słuchaczom wizję Europy, jaką ma obecny przewodniczący KE.

Jak w przyszłości będzie wyglądała Unia? Zachęcamy do wysłuchania audycji, w której rozmówczyni Ernesta Zozunia opowiada o tym, jaki może być nowy kształt Wspólnoty.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Goście:
dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)
Data emisji: 13.09.2017
Godzina emisji: 16.47

iwo/mk

Zobacz także

Czytaj także

Czy Polska może skorzystać na Brexicie?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 13:24
- Od dawna mówi się, że w związku z Brexitem nastąpi ucieczka firm z Wysp Brytyjskich, więc inne kraje członkowskie ustawiają się już w kolejce - mówi korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa na zakręcie? Lawina komentarzy po wypowiedziach Macrona

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 01:02
- Z informacji, które zebrałam od polityków z różnych stolic, jasno wynika, że sygnał dla Emmanuela Macrona jest taki, by najpierw posprzątał francuskie podwórko, a potem będzie można rozmawiać o jego propozycjach - mówi Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakich kształtów nabiera polityka międzynarodowa Donalda Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 17:11
–  Zaryzykuję stwierdzenie, że obserwujemy proces dojrzewania Donalda Trumpa do roli jednego z międzynarodowych przywódców – mówi w Trójce dr Olaf Osica, politolog i ekspert ds. zagranicznych.
rozwiń zwiń