Biurokracja i złe zarządzanie. Jak można uzdrowić ONZ?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 19:56
– O reformie ONZ mówi się od dawna, co najmniej od lat 90. XX wieku, czyli od końca zimnej wojny, co jest zrozumiałe w obliczu innego układu sił na świecie – mówi były korespondent Polskiej Agencji Prasowej w USA Tomasz Zalewski.
Audio
  • Czy ONZ jest gotowe na zmiany? (Trzy Strony Świata/ Trójka)
Prezydent USA Donald Trump przemawia podczas rozpoczęcia debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w siedzibie ONZ w Nowym Jorku
Prezydent USA Donald Trump przemawia podczas rozpoczęcia debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w siedzibie ONZ w Nowym JorkuFoto: PAP/Radek Pietruszka

– Aby wspierać ludzi i pomagać tym, którzy nas wspierają, powinniśmy być elastyczni, skuteczni i efektywni. By Karta Narodów Zjednoczonych była przestrzegana, musimy przeprowadzić szerokie reformy związane ze wzmocnieniem ONZ  mówił jej sekretarz generalny Antonio Guterres, otwierając spotkanie na temat reformy międzynarodowej wspólnoty.

 W Radzie Bezpieczeństwa jest przewaga krajów zachodnich i od dawna są projekty, by poszerzyć skład jej stałych członków, bo tylko oni się liczą i mają prawo weta. To się jednak nie udaje. Musiałyby to uchwalić państwa, które są w Zgromadzeniu Ogólnym, a w ich interesie najwyraźniej jest zachowanie obecnego statusu quo  wyjaśnia Tomasz Zalewski.

Czy reformy ONZ są zatem możliwe? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość:
Tomasz Zalewski (były korespondent Polskiej Agencji Prasowej i "Polityki" w USA)
Data emisji: 19.09.2017
Godzina emisji: 16.47

sm/iwo

Czytaj także

Dzień Bastylii z prezydentem Trumpem

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 18:30
Mimo że wspomnienia zamachu sprzed roku z Nicei cały czas są bardzo żywe, Francja przygotowuje się do hucznych obchodów Dnia Bastylii. Na dodatek na święto przyjedzie amerykański prezydent Donald Trump.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski żołnierz na misjach zagranicznych

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 17:00
- Jesteśmy we wszystkich zakątkach świata - mówi Agata Ring z Zespołu Edukacji i Tradycji o misjach zagranicznych żołnierzy Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń