Czy koalicja antykurdyjska podejmie "zdecydowane kroki"?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 18:07
Prezydent Turcji przebywa z oficjalną wizytą w Iranie. Po raz pierwszy od lat lider kraju należącego do NATO zacieśnia współpracę z jednym z największych przeciwników Zachodu na Bliskim Wschodzie.
Audio
  • Czy koalicja antykurdyjska podejmie "zdecydowane kroki"? (3 strony świata/Turcja)
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoan (L) i prezydent Iranu Hassan Rouhani podczas wspólnej konferencji prasowej w Teheranie
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan (L) i prezydent Iranu Hassan Rouhani podczas wspólnej konferencji prasowej w TeheranieFoto: PAP/EPA

– Jesteśmy pewni, że kurdyjskie referendum było nielegalne. Jak wiadomo, tak Iran, jak i Turcja, jak też rząd iracki podejmą odpowiednie kroki. Bo zdecydowane kroki powinny zostać podjęte – mówił Recep Tayyip Erdoğan podczas wizyty w Iranie. Pojechał on do tego kraju, by owe "zdecydowane kroki" skoordynować.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której Mateusz Chudziak z Ośrodka Studiów Wschodnich ocenił, czy antykurdyjska koalicja faktycznie jest w stanie zablokować niepodległościowe dążenia irackiego Kurdystanu. Tłumaczył również, czego Turcja "boi się jak ognia" i jakie interesy na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Syrii, ma Rosja.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość
: Mateusz Chudziak (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 5.10.2017
Godzina emisji: 16.47

mk/ab

Czytaj także

Niepodległy Kurdystan stanie się rzeczywistością?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 23:30
Na 25 września prezydent autonomicznego rządu kurdyjskiego w północnym Iraku Masud Barzani wyznaczył termin referendum w sprawie niepodległości Kurdystanu, który realnie jest niepodległy od prawie 20 lat.
rozwiń zwiń