X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zimbabwe. Czy Robert Mugabe będzie musiał oddać władzę?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 17:50
Po tym, jak czołgi wjechały do Harare i armia przejęła telewizję, pytań jest więcej niż odpowiedzi. Czy to koniec epoki Roberta Mugabe, który od 37 lat rządzi Zimbabwe?
Audio
  • Zimbabwe. Czy Robert Mugabe będzie musiał oddać władzę? (3 strony świata/Trójka)
Ulice w Harare patrolowane są przez żołnierzy i pojazdy opancerzone
Ulice w Harare patrolowane są przez żołnierzy i pojazdy opancerzoneFoto: PAP/EPA/AARON UFUMELI

Armia przejęła władzę w Zimbabwe. Żołnierze wkroczyli do siedziby telewizji publicznej w stolicy kraju, a partia rządząca twierdzi, że wojsko aresztowało też prezydenta Roberta Mugabe. To jeden z najdłużej panujących władców na świecie. Sytuacja w afrykańskim kraju nie jest do końca jasna.

Nad ranem na ulice Harare wyjechały czołgi i pojazdy opancerzone, a w północnych częściach miasta słychać było strzały. Wojsko otoczyło budynki rządowe oraz parlament i sądy, a żołnierze weszli do siedziby publicznej telewizji. Rzecznik armii ogłosił, że wojsko chce odsunąć od władzy kryminalistów, którzy znajdują się w otoczeniu prezydenta Roberta Mugabe.

Nieznany jest natomiast los samego 93-letniego prezydenta. Partia rządząca poinformowała na Twitterze, że Mugabe został aresztowany. Wojsko twierdzi z kolei, że polityk jest bezpieczny, choć nie chce podać, gdzie się znajduje. Nie jest też do końca jasne, kto przewodzi operacji armii.

– Była to dość niespodziewana sytuacja, spowodowana prawdopodobnie tym, że w ubiegłym tygodniu wiceprezydent został odwołany przez prezydenta. Emmerson Mnangagwa uciekł do RPA i wszyscy spodziewali się, że w połowie grudnia na nadzwyczajnym zjeździe Robert Mugabe ogłosi swoją żonę – Grace Mugabe – kandydatką na wiceprezydenta i że w przyszłości zostanie ona głową państwa – mówi afrykanista dr Bogdan Stefański z Instytutu Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. – Jednak grupa weteranów partyjnych jeszcze z okresu walki o niepodległość kraju zaprotestowała i wydaje się, że mamy do czynienia z zamachem stanu – dodaje gość Trójki.

Czy społeczeństwo Zimbabwe popiera zmiany? Jakie są możliwie scenariusze rozwoju sytuacji w tym kraju? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Łukasz Walewski
Gość
: dr Bogdan Stefański (Instytut Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 15.11.2017
Godzina emisji: 16.47

IAR/mk/ab