Zimbabwe. Czy Robert Mugabe będzie musiał oddać władzę?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 17:50
Po tym, jak czołgi wjechały do Harare i armia przejęła telewizję, pytań jest więcej niż odpowiedzi. Czy to koniec epoki Roberta Mugabe, który od 37 lat rządzi Zimbabwe?
Audio
  • Zimbabwe. Czy Robert Mugabe będzie musiał oddać władzę? (3 strony świata/Trójka)
Ulice w Harare patrolowane są przez żołnierzy i pojazdy opancerzone
Ulice w Harare patrolowane są przez żołnierzy i pojazdy opancerzoneFoto: PAP/EPA/AARON UFUMELI

Armia przejęła władzę w Zimbabwe. Żołnierze wkroczyli do siedziby telewizji publicznej w stolicy kraju, a partia rządząca twierdzi, że wojsko aresztowało też prezydenta Roberta Mugabe. To jeden z najdłużej panujących władców na świecie. Sytuacja w afrykańskim kraju nie jest do końca jasna.

Nad ranem na ulice Harare wyjechały czołgi i pojazdy opancerzone, a w północnych częściach miasta słychać było strzały. Wojsko otoczyło budynki rządowe oraz parlament i sądy, a żołnierze weszli do siedziby publicznej telewizji. Rzecznik armii ogłosił, że wojsko chce odsunąć od władzy kryminalistów, którzy znajdują się w otoczeniu prezydenta Roberta Mugabe.

Nieznany jest natomiast los samego 93-letniego prezydenta. Partia rządząca poinformowała na Twitterze, że Mugabe został aresztowany. Wojsko twierdzi z kolei, że polityk jest bezpieczny, choć nie chce podać, gdzie się znajduje. Nie jest też do końca jasne, kto przewodzi operacji armii.

– Była to dość niespodziewana sytuacja, spowodowana prawdopodobnie tym, że w ubiegłym tygodniu wiceprezydent został odwołany przez prezydenta. Emmerson Mnangagwa uciekł do RPA i wszyscy spodziewali się, że w połowie grudnia na nadzwyczajnym zjeździe Robert Mugabe ogłosi swoją żonę – Grace Mugabe – kandydatką na wiceprezydenta i że w przyszłości zostanie ona głową państwa – mówi afrykanista dr Bogdan Stefański z Instytutu Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. – Jednak grupa weteranów partyjnych jeszcze z okresu walki o niepodległość kraju zaprotestowała i wydaje się, że mamy do czynienia z zamachem stanu – dodaje gość Trójki.

Czy społeczeństwo Zimbabwe popiera zmiany? Jakie są możliwie scenariusze rozwoju sytuacji w tym kraju? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Łukasz Walewski
Gość
: dr Bogdan Stefański (Instytut Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 15.11.2017
Godzina emisji: 16.47

IAR/mk/ab