Chile – nowy prezydent, stare wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 17:00
"W tych wyborach to nie politycy byli najważniejsi. Najważniejsi byliście wy, wasze rodziny i przyszłość Chile" – mówił prezydent elekt Sebastian Pinera. Po czterech latach przerwy reprezentant konserwatywnej partii Odnowa Narodowa powrócił na najwyższe stanowisko w swoim kraju. Jaka przyszłość czeka teraz Chile?
Audio
  • Chile – nowy prezydent, stare wyzwania (3 strony świata/Trójka)
Prezydent Chile Michelle Bachelet i prezydent elekt Sebastian Pinera
Prezydent Chile Michelle Bachelet i prezydent elekt Sebastian PineraFoto: MARIO RUIZ/PAP/EPA

mid-epa06389497 1200.jpg
Pat koalicyjny w Niemczech. Będą nowe wybory?

– Rzeczywiście, Sebastian Piñera mógł liczyć na poparcie dużej części społeczeństwa, choć do ostatniej chwili ten wynik nie był przesądzony. Jego wybór wpisuje się w pewien trend w Ameryce Południowej, gdzie powoli ludzie odwracają się od centrolewicowych polityków, a skłaniają ku centroprawicy. Pinera sprawdził się w trakcie poprzedniej kadencji i teraz Chilijczycy pewnie liczą, że pomoże on zdynamizować rodzimą gospodarkę – mówi dr Joanna Gocłowska-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Przed Sebastianem Piñerą stoi wiele wyzwań: reforma szkolnictwa, pomoc najuboższym i wiele innych. Czy uda mu się poprawić sytuację w kraju? Jak na dłuższą metę będzie wyglądać praca człowieka, który wrócił po kilkuletniej przerwie do polityki? O tym w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Magdalena Skajewska
Gość
: dr Joanna Gocłowska-Bolek (latynoamerykanistka, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 19.12.2017
Godzina emisji: 16.48

ml/gs

Czytaj także

Ostatnie tygodnie Francois Hollande’a w roli francuskiego prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 20:00
– Francois Hollande przejdzie do historii francuskiej polityki – powiedział Łukasz Jurczyszyn z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W najnowszej odsłonie magazynu „Świat w powiększeniu” rozmowa na temat francuskiej polityki w przededniu zbliżających się wyborów prezydenckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania w przeddzień ważnych wyborów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 16:20
Wielka Brytania przeżywa największą zmianę relacji z Europą od czasu odłączenia Kościoła Anglii od Rzymu przez Henryka VIII. Po co Brytyjczykom Brexit?
rozwiń zwiń