Kto podsyca niepokoje w Iranie?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 17:00
Od kilku dni w Iranie trwają burzliwe antyrządowe protesty. Na ulice miast wyszły setki tysięcy demonstrantów. Do tłumienia zamieszek wysłano policję i Korpus Strażników Rewolucji. Niestety, są zabici i ranni. Co spowodowało tak gwałtowną reakcję obywateli?
Audio
  • Kto podsyca niepokoje w Iranie? (3 strony świata/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ekkapop Sittiwantana/Shutterstock.com

Włochy parlament F 1200.jpg
Polityczny chaos i łacińska komedia we Włoszech

– Wiele wskazuje na to, że jest to zryw całkowicie oddolny, trochę przypominający rewolucje arabskie sprzed siedmiu lat. Młodzi ludzie uświadomili sobie, że nie będą w stanie założyć rodziny, dostać normalnej pracy i od tego się zaczęło. W Iranie od lat spada standard życia – mówi Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej".

Czym różni się obecna sytuacja w Iranie od dotychczasowych niepokojów na Bliskim Wschodzie? Dlaczego irańska opozycja nie włączyła się w protesty? O tym w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Agata Kasprolewicz
Gość
: Jerzy Haszczyński (szef działu zagranicznego dziennika "Rzeczpospolita")
Data emisji: 2.01.2018
Godzina emisji: 16.47

ml/mk

Czytaj także

Bliski Wschód u progu przełomowej zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 23:11
- Przewrotność ludzkiego losu i nieprzewidywalność wydarzeń na Bliskim Wschodzie sprawiają, że nikt nie jest w stanie zaplanować tam przyszłości nawet na najbliższe dni - mówi dziennikarz Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia, Michał Żakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napięta sytuacja w Libanie. To tylko wojna psychologiczna?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 17:30
Nad Libanem wisi widmo wojny. Premier tego kraju uciekł za granicę i o swoich dalszych krokach informuje z terytorium Arabii Saudyjskiej. Czy na Bliskim Wschodzie szykuje się otwarty konflikt z libańskim Hezbollahem?
rozwiń zwiń