Rozmowy na szczycie na Półwyspie Koreańskim

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 17:00
"Proponujemy rozmowy na wysokim szczeblu między Południem a Północą" – mówił południowokoreańki minister ds. zjednoczenia. Nadchodzące zimowe igrzyska olimpijskie mają odbyć się w Pjongczangu, w Korei Południowej. Swoją reprezentację chce na nie wysłać jej północny sąsiad. Kto może zyskać, a kto stracić na takich rozmowach?
Audio
  • Rozmowy na szczycie na Półwyspie Koreańskim (3 strony świata/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Od zakończenia wojny koreańskiej minęło ponad 60 lat, a mimo to sytuacja na całym półwyspie pozostaje napięta. Teraz, w obliczu nadchodzących igrzysk, po raz kolejny wraca temat pojednania zwaśnionych państw. Tymczasem USA wciąż wywierają naciski na Pjongjang. Powstaje pytanie: kto panuje nad sytuacją na Półwyspie Koreańskim?

Z początkiem nowego roku Kim Dzong Un zaskoczył światowych obserwatorów. Mimo że jego polityka wobec USA i Donalda Trumpa pozostaje bez zmian, to widać wyraźne ocieplenie w stosunkach z Seulem. – Jeśli spojrzeć na wszystkie dotychczasowe orędzia noworoczne Kim Dzong Una, to trzeba zauważyć, że zawsze były tam wola współpracy i dialogu z Koreą Południową. Jednak po 2016 roku stosunki między oboma państwami zostały zaostrzone. Obecnie jest nadzieja na poprawę kontaktów – mówi Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Czy sytuacja na Półwyspie Koreańskim polepszy się? Jak do poprawy stosunków między Seulem a Pjongjangiem odniesie się Donald Trump? O tym w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Agata Kasprolewicz
Gość
: Oskar Pietrewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 3.01.2018
Godzina emisji: 16.47

ml/mk

Czytaj także

Gorąco na Półwyspie Koreańskim

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 19:30
- Specjaliści z instytutu w Monterrey mówią,  że to, czego się po Korei Północnej spodziewaliśmy w roku 2020 czy 2025, dzieje się tu i teraz. Przyzwyczajmy się do tego - twierdzi Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był traktowany jak przyjaciel". Donald Trump w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 16:00
Każdy z etapów obecnego "tournée" prezydenta USA po Azji odkrywa nowe rejony polityki amerykańskiej. Donald Trump odwiedził Japonię, Koreę, Chiny, Wietnam i wybiera się jeszcze na Filipiny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siódma próba nuklearna Pjongjangu. Czy Kim Dzong Un dołączył do "klubu atomowego"?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 17:30
Korea Północna ogłosiła, że jest już mocarstwem nuklearnym i posiada arsenał rakiet balistycznych, zdolnych dosięgnąć celów na terytorium ich przeciwników.
rozwiń zwiń