Guantanamo – koniec najsłynniejszej bazy wojskowej świata?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 18:00
"Od wielu lat jasnym jest, że więzienie Guantanamo nie poprawia naszego bezpieczeństwa narodowego. A nawet je pogarsza" – mówił dwa lata temu Barack Obama.
Audio
  • Ernest Zozuń rozmawiał o możliwości zamknięcia bazy w Guantanamo (3 strony świata/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Ówczesny prezydent USA ogłosił wtedy plan zamknięcia więzienia. Ale prezydent się zmienił… "Po przeanalizowaniu naszej polityki obronnej jasno trzeba stwierdzić, że Guantanamo powinno zostać" – mówi w swoim orędziu o stanie państwa Donald Trump.

Zmieniło się podejście do sprawy? Czy urealniło?

– Głównym problemem, który towarzyszy tej sytuacji, jest status osób, które były, lub są przetrzymywane w Guantanamo. Czy są to jeńcy wojenni? Czy może więźniowie? Czy są oni przetrzymywani na amerykańskiej ziemi, czy nie? To są rzeczy dla prawników i konstytucjonalistów – mówi Bohdan Szklarski z Uniwersytetu Warszawskiego. – Amerykanie mówią, że spośród około 600 zwolnionych z Guantanamo, około 100 wróciło do działalności terrorystycznej. Największy jednak problem z tą bazą to zadra na wizerunku USA. Cenię jednak to, że Donald Trump powiedział wprost, że nie zamknie tego miejsca. Wcześniej Waszyngton utrzymywał, że proces likwidacji bazy w Guantanamo trwa i, że działa ona tylko z przyczyn technicznych – dodaje gość audycji.

W jaki sposób baza w Guantanamo może zostać wykorzystana przez przeciwników USA? Czy zacznie ona znów przyjmować więźniów? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość
: Bohdan Szklarski (Pracownia Badań Nad Przywództwem, Ośrodek Studiów Amerykańskich UW)
Data emisji: 1.02.2018
Godzina emisji: 16.48

ml/kd


Czytaj także

USA po ataku terrorystycznym w Nowym Jorku. Zmiany w polityce migracyjnej?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 17:00
– Musimy podjąć odpowiednie kroki, by chronić naszych ludzi, nasze społeczeństwo, nasz naród. Musimy być ostrzejsi, sprytniejsi i mniej poprawni politycznie – mówił po ataku terrorystycznym w Nowym Jorku Donald Trump.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ameryka znów jest wielka? Orędzie prezydenta Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 20:15
– Jeśli posłuchalibyśmy tego, co mówi prezydent Trump, to Ameryka jest zdecydowanie na dobrej drodze, aby odzyskać swoją wielkość. Rośnie ekonomicznie i ma plan rosnąć w siłę militarnie, a przynajmniej odnowić swoją militarną pozycję na globalnej arenie – mówi Wojciech Lewandowski z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń