Redukcja wysokich stanowisk w Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 17:00
"We wrześniu zeszłego roku zaproponowałem połączenie dwóch funkcji przewodniczącego Komisji Europejskiej i przewodniczącego Rady Europejskiej" – mówił Jean-Claude Juncker.
Audio
  • Czy w Unii Europejskiej dojdzie do redukcji stanowisk? (3 strony świata/Trójka)
Jean-Claude Juncker
Jean-Claude JunckerFoto: Drop of Light/Shutterstock.com

unia europejska rosja 1200.jpg
Czy UE jest w stanie walczyć z rosyjską propagandą?

Te słowa polityk przypomniał wczoraj na konferencji i swoją propozycję zdecydowanie powtórzył. Przy tej okazji powraca koncepcja zmniejszenia drużyny europejskich komisarzy. Czy to znaczy, że zmieniać będziemy unijne traktaty, a szeregi unijnych oficjeli czeka redukcja?

– Parlament Europejski nie ma do końca takich uprawnień, jakie posiadają parlamenty krajowe. Komisja Europejska nazywa się komisją, ale w rzeczywistości jest to rodzaj zarządu. Dlatego, że nie ma pełnej władzy egzekutywnej, a z kolei Rada Europejska to są przedstawiciele rządów, którzy trzymają władze w Unii Europejskiej. Przez wiele lat próbowano główne dowodzenie przesunąć w stronę komisji, ale to się załamało w roku 2005, kiedy odrzucono projekt unijnej konstytucji – podkreśla dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Czy redukcja na stanowiskach w Unii Europejskiej odbędzie się w najbliższym czasie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość
: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych)
Data emisji: 15.02.2018
Godzina emisji: 16.49

kw

Czytaj także

Czy Władimir Putin utrzyma fotel prezydenta?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 12:20
"Na ten moment, do tych dwojga kandydatów, nie mamy zastrzeżeń. Podpisy zostały zweryfikowane" – oznajmiła przewodnicząca Państwowej Komisji Wyborczej Ełła Pamfiłowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wizyta Kim Jo Dzong zapowiada ocieplenie między Koreami?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 11:55
Koreańska telewizja poinformowała o wielkim sukcesie, jaki odniosła delegacja wysokiego szczebla. W jej skład wchodziła Kim Jo Dzong - siostra północnokoreańskiego przywódcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygląda sytuacja w sprawie odbudowy Iraku?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 17:13
– ISIS nie zostawią niczego, poza zniszczeniami i spalonymi trupami w ruinach domów. Potrzebujemy międzynarodowej pomocy – mówi jeden z mieszkańców Iraku. 
rozwiń zwiń