Dlaczego Rex Tillerson nie jest już sekretarzem stanu USA?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 17:35
Jeszcze kilka dni temu referował najważniejsze sprawy Stanów Zjednoczonych. Donald Trump postanowił odwołać ze stanowiska Rexa Tillersona.
Audio
  • Co nowego wniesie zmiana na stanowisku sekretarza stanu USA? (3 strony świata/Trójka)
Były sekretarz stanu Rex Tillerson.
Były sekretarz stanu Rex Tillerson. Foto: PAP/EPA/LEONARDO MUNOZ

shutterstock_1033703923 usa korea 1200.jpg
Dlaczego USA nałożyły kolejne sankcje na Koreę Północną?

– Rex i ja rozmawialiśmy o tym od jakiegoś czasu. Naprawdę dobrze się dogadywaliśmy, ale były też kwestie, w których się różniliśmy. Jeśli chodzi o umowę z Iranem, ja uważam ją za fatalną. Chciałem ją zerwać, on miał inne zdanie – mówił po zwolnieniu Rexa Tillersona prezydent Stanów Zjednoczonych. Nowym sekretarzem stanu zostanie dotychczasowy dyrektor CIA Mike Pompeo. Dlaczego Donald Trump zdecydował się na takie zmiany? 

– Każdy członek gabinetu prezydenta służy tak długo, jak dogaduje się z prezydentem. Donald Trump zdecydował, że te różnice były zbyt duże. Podejrzewam, że nie chodziło tylko o Iran. W poprzednich administracjach to się tak często nie zdarzało. O tej dymisji mówiło się od kilku tygodni. Pierwsze spekulacje pojawiły się już kilka miesięcy temu – podkreśla Bartosz Wiśniewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość
: Bartosz Wiśniewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 13.03.2018
Godzina emisji: 16.46

kw/mk

Czytaj także

Czy zabójstwo Jana Kuciaka wstrząśnie słowacka polityką?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 17:00
– Nie sądzę, by ta sprawa została kiedykolwiek wyjaśniona. Wcześniej wszystkie podobne zamiatano pod dywan. Wątpię, by tym razem było inaczej – takie głosy można usłyszeć w Bratysławie po niedawnym morderstwie dziennikarza Jana Kuciaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto chciał otruć Sergeia Skripala?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 17:00
"Dwie osoby, mężczyzna w wieku 66 lat i kobieta w wieku 33 lat zostali znalezieni nieprzytomni na ławce w centrum Salisbury" - informował przedstawiciel policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego USA nałożyły kolejne sankcje na Koreę Północną?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 17:13
"Północnokoreańska delegacja wysokiego szczebla spotkała się z prezydentem Korei Południowej Moon Jea-Inem" – donosiła z dumą w pierwszych dniach olimpiady północnokoreańska telewizja.
rozwiń zwiń