Sprawa Skripala. "To pokazowa akcja w stylu Putina"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 18:00
– Ten atak, w odróżnieniu od ataku na Litwinienkę, jest ostentacyjny. To była pokazówka nie tylko dla świata, ale i dla Rosjan – ocenia Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. 
Audio
  • Sprawa Skripala. "To zapowiedź, jak Rosja będzie się zachowywała przez kolejne kilka lat" (3 strony świata/Trójka)
Służby brytyjskie i wojskowi w ubraniach ochronnych podczas śledztwa w sprawie Siergieja Skripala
Służby brytyjskie i wojskowi w ubraniach ochronnych podczas śledztwa w sprawie Siergieja SkripalaFoto: PAP/EPA/NEIL HALL

Sergei Skripal_1200 PAP.jpg
Kto chciał otruć Sergeia Skripala?

Premier Theresa May zapowiedziała wydalenie z Wielkiej Brytanii 23 rosyjskich dyplomatów i zaostrzenie systemu sankcyjnego w ramach reakcji brytyjskiego rządu na próbę zabójstwa byłego oficera rosyjskiego wywiadu GRU Siergieja Skripala. Jak dodała szefowa brytyjskiego rządu, wskazane osoby mają tydzień na opuszczenie kraju.

W ocenie gościa Ernesta Zozunia, można spodziewać się dalszych kroków ze strony Wielkiej Brytanii. – Brytyjczycy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, jeśli chodzi o reakcję. Na pewno będą pracować nad tzw. ustawą Magnitskiego. – Będzie ona poszerzona, żeby w razie potrzeby dać możliwość kolejnych sankcji. Co ciekawe, mogą dotyczyć one Rosjan, którzy nieformalnie są powiązani z Kremlem, a którzy kochają Londyn jako miejsce swoich rezydencji, edukacji dzieci – przewiduje Jarosław Guzy.

Jaki jest związek sprawy Skripala z corocznym orędziem Putina? Czy sprawa Skripala to powrót do zimnej wojny? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której Jarosław Guzy wyjaśnia, dlaczego możemy mówić, że trwa obecnie III wojna światowa.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość
: Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych)
Data emisji: 14.03.2018
Godzina emisji: 16.44

gs/jp

Czytaj także

Kolejny po Skripalu? Przyjaciel Bieriezowskiego znaleziony martwy w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 17:00
Dawny współpracownik oligarchy Borysa Bieriezowskiego Mikołaj Głuszkow nie żyje, jego ciało znaleziono w Londynie w poniedziałek rano – o sprawie informują media, m.in. portal „The Guardian”, powołując się na jego przyjaciół.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE: Tusk gotów poruszyć sprawę próby otrucia Skripala na szczycie UE

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 13:47
Jestem gotów poruszyć podczas przyszłotygodniowego szczytu UE sprawę ataku w Wielkiej Brytanii na byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala - napisał w środę na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
rozwiń zwiń