Wojna w Syrii. Trump wpadł w zasadzkę zastawioną przez Rosję?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 17:46
– Trump zagroził atakiem odwetowym na Asada. Na to Rosjanie zagrali bardzo sprytnie. Ustami swojego ambasadora w Libanie zapowiedzieli, że zestrzelą amerykańskie rakiety i ostrzelają wyrzutnie – przypomina Jarosław Kociszewski, mówiąc o konsekwencjach dramatycznych sobotnich wydarzeń w Syrii. 
Audio
  • Wojna w Syrii. W czyim interesie jest dalsza eskalacja konfliktu? (3 strony świata/Trójka)
Walki w Syrii, zdjęcie ilustarcyjne
Walki w Syrii, zdjęcie ilustarcyjneFoto: Orlok/Shutterstock

Trump 1200.jpg
Donald Trump: niech Rosja przygotuje się na nasze pociski w Syrii

Jak zauważa gość Agaty Kasprolewicz, jeśli Amerykanie nie zaatakują, Rosjanie będą się chwalić zwycięstwem propagandowym, jakoby to oni powstrzymali atak amerykańskich rakiet. Gdyby jednak doszło do amerykańskiego ataku, mogą bardzo łatwo odciąć się od wypowiedzi ambasadora. – To klasyczne zagranie dyplomatyczne, na które Trump zareagował, bo podniosło mu ciśnienie – ocenia środowe komentarze Donalda Trumpa na Twitterze gość "3 stron świata".

Zdaniem Agaty Kasprolewicz znamienne dla wojny w Syrii i związanych z nią wydarzeń ostatnich dni jest to, że Donald Trump straszy Rosję. Wygląda, jakby to był konflikt Rosja-USA, a przecież to reżim Baszara al-Asada oskarżony jest o atak chemiczny w mieście Duma. Jarosław Kociszewski ocenia, że ta sytuacja najwięcej mówi o tym, co dzieje się w Białym Domu.  


sysy 1200.jpg
WHO chce zbadać miejsce ataku chemicznego w Syrii

Czy wiemy, co się stało w Syrii sobotę? Czy szczegóły tego wydarzenia i to, czy mamy do czynienia z prowokacją, ma znaczenie? Na jakim rozwoju wypadków w Syrii zależy Izraelowi, Iranowi, a na jakim Rosji czy USA?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Agata Kasprolewicz  
Gość
Jarosław Kociszewski (dziennikarz Wirtualnej Polski, były korespondent na Bliskim Wschodzie)
Data emisji: 11.04.2018
Godzina emisji: 16.45

gs/mk

Czytaj także

Syria. Katastrofa humanitarna we wschodniej Ghoucie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 17:00
Pomimo rezolucji ONZ trwa oblężenie i rosyjskie bombardowanie wschodniej Ghouty w Syrii. Broniący się ekstremiści islamscy i Al-Kaida nie chcą się poddać. Wszystko to powoduje dramat znajdującej się w mieście ludności cywilnej, która przetrzymywana jest tam w charakterze zakładników.
rozwiń zwiń