Czy Emmanuel Macron przeprowadzi reformę Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 17:37
Francuska kolej znów ostro wyhamowała… Wszystko przez siódmy już w tym miesiącu strajk kolejarzy, którzy sprzeciwiają się otwarciu konkurencyjnych kolei oraz ograniczeniu przywilejów. 
Audio
  • Emmanuel Macron i jego plany (3 strony świata/Trójka)
Prezydent Francji Emmanuel Macron
Prezydent Francji Emmanuel Macron Foto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

epa06633682 kim dzong un 1200.jpg
Dlaczego Kim Dzong Un odwiedził Pekin?

Dziś kursuje co trzeci ekspres TGV i w takich samych proporcjach pociągi pośpieszne, regionalne i szybkie kolejki podmiejskie. 55 procent francuzów przyznało w ankiecie, że kolejarze nie mają powodów do strajku – mówił dla Polskiego Radia korespondent Marek Brzeziński. Emmanuel Macron ma na swojej głowie nie tylko strajkujących, ale i reformę Unii Europejskiej. 

Macron przez wielu uznawany jest za najbardziej wizjonerskiego przywódcę Europy. W czasie ostatniej debaty o Unii Europejskiej, francuski prezydent przedstawił swoją wizję wspólnoty. Mówił m.in. o koncepcji "Europy dwóch prędkości". 

– Francja przez długi czas uważała się za ojca, matkę i motor Europy. I słusznie. Przy poprzedniej prezydenturze troszeczkę ten napęd trochę osłabł. Natomiast Emmanuel Macron ma ogromną energię i masę pomysłów. Prezydent Francji jest wielkim entuzjastą Europy i to jest dla francuzów ważne – mówi Michel Viatteau, były korespondent AFP w Polsce.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Gość
Michel Viatteau (były korespondent AFP w Polsce)
Data emisji: 18.04.2018
Godzina emisji: 16.44

kw

Czytaj także

Wojna w Syrii. Trump wpadł w zasadzkę zastawioną przez Rosję?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 17:46
– Trump zagroził atakiem odwetowym na Asada. Na to Rosjanie zagrali bardzo sprytnie. Ustami swojego ambasadora w Libanie zapowiedzieli, że zestrzelą amerykańskie rakiety i ostrzelają wyrzutnie – przypomina Jarosław Kociszewski, mówiąc o konsekwencjach dramatycznych sobotnich wydarzeń w Syrii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt na słowa czy wstęp do wojny?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 17:00
"Szykuj się Rosjo, nasze pociski nadlecą" – tak pisał na Twitterze prezydent Donald Trump, nazywając przy okazji Baszara al-Asada "zwierzęciem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuba. Co po erze braci Castro?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 17:15
59 lat – tyle trwały rządy braci Castro na Kubie. Trwały, bo właśnie się kończą. W czwartek Raul Castro oficjalnie przekaże władzę.
rozwiń zwiń