Nowy rozdział wojny w Libii. Kolejna ofensywa i plan pokojowy

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 17:00
– To nie jest wojna, która pochłania gigantyczne liczby ofiar jak np. syryjska – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński o konflikcie w Libii.
Audio
  • Jakie są szanse na zakończenie wojny w Libii? (3 strony świata/Trójka)
Libia od lat jest pogrążona w konflikcie
Libia od lat jest pogrążona w konflikcieFoto: Rosen Ivanov Iliev / shutterstock

Libia pogrążona jest w chaosie od obalenia dyktatury Muammara Kadafiego. Dowodzona przez generała Chalifę Haftara Libijska Armia Narodowa (ANL) przy poparciu Rosji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Egiptu kontroluje wschód kraju, a także duże obszary na południu, gdzie znajdują się główne pola naftowe. Jej pozycje w nadmorskiej Syrcie są obecnie atakowane przez siły uznawanego przez ONZ i wspieranego przez Ankarę rządu w Trypolisie. ONZ ostrzega, że niedawny napływ broni i bojowników po obu stronach frontu wojny domowej grozi nową poważną eskalacją konfliktu.

 Niepokoje w Libii trwają już ponad dziewięciu lat  zauważył Jerzy Haszczyński. Podkreślił, że choć ofiary zawsze są ofiarami, "to nie jest wojna, która pochłania gigantyczne liczby ofiar jak np. syryjska". Jak dodał, przez dziewięć lat konfliktu zginęło tam prawdopodobnie mniej niż 10 tys. osób.

mid-epa08467426_2 (1).jpg
Prezydent Egiptu ogłosił nowy plan pokojowy dla Libii. Eksperci nie dają mu dużych szans

Z inicjatywą pokojową wyszedł ostatnio Egipt, który proponuje wprowadzenie od poniedziałku zawieszenia broni. Przez najbliższe półtora roku Libią miałoby rządzić kolegialne ciało kierownicze złożone z przedstawicieli wszystkich regionów państwa, a następnie doszłoby do wyborów oraz ustanowienia scentralizowanej władzy kraju.

Gość Trójki ocenił, że "wszyscy gracze międzynarodowi są mocno zmęczeni i będą naciskali, żeby sprawę zakończyć". – Każda ze stron ma inną wizję tego zakończenia – wskazał Jerzy Haszczyński.

Dlaczego po obaleniu Kadafiego w Libii nie udało się zaprowadzić porządku? Jak dalej może rozwinąć się sytuacja w tym kraju? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Jerzy Haszczyński (Rzeczpospolita)
Data emisji: 9.06.2020
Godzina emisji: 16.46

fc/mk

Czytaj także

"Rosja stara się korzystać z sytuacji". Witold Repetowicz o wydarzeniach w Libii

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 18:29
- Niektóre państwa są przeciwne gen. Chalifowi Haftarowi. Rosja wykorzystuje czasowe osłabianie gen. Haftara i realizuje swój plan, przeciwny do tego, co robi Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Repetowicz z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
rozwiń zwiń