Ekspert PISM: stosunki międzykoreańskie są ofiarą impasu w dialogu z USA

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 17:00
– Na to się zanosiło od dłuższego czasu po nieudanym szczycie w Hanoi. Już wtedy Korea Północna stopniowo sygnalizowała, że problemy są raczej nie do przeskoczenia. Nie udało im się doprowadzić do złagodzenia sankcji USA i zaczęli o to obwiniać Koreę Południową – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Donald Trump i Kim Dzong Un
Donald Trump i Kim Dzong UnFoto: PAP/Newscom/SHEALAH CRAGIHEAD

Oskar Pietrewicz podkreślił, że prezydent Korei Południowej nie przekonał Donalda Trumpa do złagodzenia sankcji wobec Korei Północnej.  Stosunki międzykoreańskie są więc teraz ofiarą nieporozumień i impasu w dialogu między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną  powiedział ekspert PISM.

Posłuchaj
09:09 _PR3_AAC 2020_06_17-16-47-27.mp3 Ekspert PISM o sytuacji na Półwyspie Koreańskim

 Stany Zjednoczone deklarowały, że dialog z Koreą ma służyć denuklearyzacji, ale do niczego takiego nie doszło. Co więcej, nic nie wskazuje na to, że chociaż o centymetr przybliżyliśmy się do końca atomowego problemu wokół Korei Północnej. Ten kraj nie zrobił w tym kierunku nic realnego  przypomniał gość radiowej Trójki.

Czytaj więcej
wojsko 1200.jpg
Zaostrza się sytuacja na Półwyspie Koreańskim. Północ wprowadza armię przy granicy

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Nadzwyczajne posiedzenie władz Korei Płd. "Północ powinna dotrzymywać podpisanych umów"

Zauważył on jednak, że "dzięki spotkaniom Kim Dzong Una z Donaldem Trumpem północnokoreański reżim urósł w oczach świata.  Prezydent Stanów Zjednoczonych spotkał się z przywódcą Korei Północnej, a to było spełnieniem marzeń tamtejszych elit, bo w ten sposób reżim otrzymał legitymizację  stwierdził Oskar Pietrewicz.

 Niewielkim kosztem niektórych decyzji politycznych Korea Północna uzyskała wiele, ale po dwóch latach wydaje się, że kraj zamierza teraz zmienić swoje podejście i wrócić do ostrzejszej polityki  ocenił ekspert PISM.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***
Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Oskar Pietrewicz (PISM)
Data emisji: 17.06.2020
Godzina emisji: 16.47

jp/mk

Czytaj także

Rząd Korei Południowej: doniesienia o stanie zdrowia Kim Dzong Una to fake news

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 13:04
Doniesienia o kłopotach zdrowotnych przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una to fake news - powiedział we wtorek południowokoreański minister ds. zjednoczenia Kim Jeon Czul, oceniając, że dyktator może unikać publicznych wystąpień z powodu pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niespokojnie na Półwyspie Koreańskim. Północ wysadziła biuro łącznikowe z Południem

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 10:31
Korea Północna wysadziła biuro łącznikowe z Koreą Południową w swoim przygranicznym mieście Kaesong, tym samym gwałtownie nasilając napięcia na Półwyspie Koreańskim. 
rozwiń zwiń