"Władze potrzebują legitymizacji". Ekspert o głosowaniu nad poprawkami w rosyjskiej konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 17:00
– Obywatele rosyjscy wyrażają swoją opinię w głosowaniu nad poprawkami do konstytucji, natomiast są już one przyjęte przez parlament i zostały zatwierdzone przez prezydenta, ale władze potrzebują legitymizacji tego procesu poprzez głosowanie powszechne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

parada w moskwie 1200 shutterstock.jpg
Zaproszono kilkudziesięciu, przyjedzie siedmiu. Defilada w Moskwie bez światowych przywódców

Rozmowa dotyczyła planowanego głosowania, w którym naród rosyjski zatwierdzi poprawki w konstytucji, które zostały już zatwierdzone przez państwową Dumę.  Władze unikają nazywania tego głosowania "referendum". Jest to głosowanie powszechne, czyli zupełnie nowa kategoria wprowadzona z tej okazji  tłumaczył Marek Menkiszak.

Posłuchaj
11:05 _PR3_AAC 2020_06_24-16-47-30.mp3 Marek Menkiszak o głosowaniu nad poprawkami w konstytucji Rosji (3 strony świata/Trójka)

– Obywatele wyrażają swoją opinię w tym głosowaniu, natomiast poprawki są już przyjęte przez parlament i zostały zatwierdzone przez prezydenta, ale władze potrzebują legitymizacji tego procesu poprzez głosowanie powszechne – wyjaśnił ekspert.

Więcej w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Marek Menkiszak (OSW)
Data emisji: 24.06.2020
Godzina emisji: 16.47

pkr/mk

Czytaj także

Rzecznik Putina: wzmocnienie wojskowe NATO na terenie Polski jest dla nas zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 04:30
- Gotowość Polski do udostępnienia swojego terytorium dla infrastruktury wojskowej, wykorzystywanej przez inne kraje i bloki, stanowi zagrożenie dla Federacji Rosyjskiej - powiedział w piątek Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siedem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Rosyjski fizyk skazany za zdradę stanu

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 22:31
Moskiewski Sąd Obwodowy skazał w poniedziałek na siedem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze fizyka Romana Kowalowa, uznając go za winnego zdrady stanu. Kowalow kierował jednym z ośrodków w instytucie naukowo-badawczym podlegającym agencji Roskosmos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nawet w kryzysie jest groźnym przeciwnikiem". Prof. Andrzej Gil o Rosji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 16:09
- Musimy mieć świadomość, że Rosja nawet w kryzysie jest strasznie niebezpiecznym przeciwnikiem. Ale przede wszystkim musimy budować własną siłę militarną. Liczenie na czynniki zewnętrzne już kiedyś przerabialiśmy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog z KUL. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Łukasz Jasina: Rosjanie boją się wizyty Andrzeja Dudy w USA

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 16:35
- Dla Rosjan to jest ważne wydarzenie, to jest coś, czego się bardzo mocno boją. A do tego wszystkiego jest to też ważne wydarzenie geopolityczne. [...] Nie dziwię się, że ten artykuł Putina i narastające ataki na Polskę pojawiły się właśnie teraz - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zawsze był politykiem prorosyjskim". Ekspert o wizycie Łukaszenki w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 16:00
- Aleksander Łukaszenka od zawsze, od początku swojej drogi politycznej, był politykiem prorosyjskim, który uważał, że Białorusini są częścią wielkiego narodu rosyjskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich. 
rozwiń zwiń