Czy USA planują wycofanie wojska z Europy?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 18:16
– To w dużej mierze jest to uzasadnienie dla polityki amerykańskiej – powiedział Tomasz Smura z Fundacji Pułaskiego, komentując zamiary prezydenta Donalda Trumpa wobec amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech.
Zwiększenie liczby żołnierzy w Niemczech zapowiedział szef Pentagonu
Zwiększenie liczby żołnierzy w Niemczech zapowiedział szef PentagonuFoto: shutterstock.com/Bumble Dee

Posłuchaj
11:08 2020_06_25-16-47-00_3_strony_świata.mp3 Wycofanie wojsk USA z Niemiec przez Donalda Trumpa – strachy na lachy czy realny zamiar? (3 strony świat/Trójka)

 

Na początku czerwca Donald Trump zapowiedział… No właśnie, czy zapowiedział? Mówił o wycofaniu dużej części żołnierzy amerykańskich z Europy, a dokładniej z Niemiec. – Mamy 52 tysiące żołnierzy w Niemczech, to niesamowita liczba i niesamowite koszty dla Stanów Zjednoczonych. A jak wiemy, Niemcy nie wywiązują się ze swoich płatności związanych z NATO – mówił wówczas amerykański prezydent.

Na to odpowiadał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg: "Amerykański prezydent zapowiedział, co zapowiedział, ale nie idą za tym żadne decyzje". Zatem, czy należy patrzeć na to, jak na realne zapowiedzi? Czy odpowiadać na to, że to strachy na lachy?

Wygodne uzasadnienie

– Nie chodzi tu tylko o wydatki zbrojeniowe Niemiec, ale też o to, że Amerykanie potrzebują oddziałów też gdzieś indziej, m.in. w Azji Wschodniej i dlatego wycofują się z Niemiec. W mojej opinii te kwestie wydatków zbrojeniowych to wygodne uzasadnienie – mówił Tomasz Smura.

Gość Ernesta Zozunia podkreślił też, że bez względu na to, jakie są prawdziwe intencje prezydenta USA, same rozmowy na temat wycofania żołnierzy z Europy są "szalenie skomplikowane".

Uzgadnianie takich porozumień trwa całe miesiące. Liczenie na to, że coś uda się zrobić z dnia na dzień, jest dosyć karkołomne. Jest wola polityczna – to wiemy. Natomiast z opinii bardzo wpływowych amerykańskich byłych wojskowych wiemy, że ta decyzja nie jest dobrze odbierana. Siłą rzeczy Departament Obrony pewnie będzie wydłużał procesy planistyczne, żeby zobaczyć, co wydarzy się w Stanach Zjednoczonych na jesieni, czy przypadkiem nie będzie zmiany administracji.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Tomasz Smura (Fundacja Pułaskiego)
Data emisji: 25.06.2020
Godzina emisji: 16.47

kr

Czytaj także

Polityczna dominacja w Serbii. Jak ją zbudowano i co przyniesie?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 17:00
– Zachodowi zależy na tym, żeby w Serbii był ktoś, kto będzie kontrolował sytuację, kto będzie pragnął rozwijać współpracę z sąsiadami i Vuczić właśnie takim politykiem jest – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marko Babić, komentując wyniki wyborów parlamentarnych w Serbii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia i Wielka Brytania cztery lata po rozwodzie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 17:00
Gdy 23 czerwca 2017 roku Big Ben wybił godzinę 22.00, wiadomo było, że decyzja została podjęta. Większość Europy miała nadzieje, że wszystko zostanie po staremu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Władze potrzebują legitymizacji". Ekspert o głosowaniu nad poprawkami w rosyjskiej konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 17:00
– Obywatele rosyjscy wyrażają swoją opinię w głosowaniu nad poprawkami do konstytucji, natomiast są już one przyjęte przez parlament i zostały zatwierdzone przez prezydenta, ale władze potrzebują legitymizacji tego procesu poprzez głosowanie powszechne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
rozwiń zwiń