Czy Donald Trump ma szanse na druga kadencję?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 18:16
Maleją szanse Donalda Trumpa na reelekcję. W minionym tygodniu ukazała się seria sondaży, która pokazuje, że jego rywal, Joe Biden, ma już 11-14 proc. przewagi nad urzędującym prezydentem.
Konto amerykańskiego prezydenta Dondad Trumpa na portalu Twitter
Konto amerykańskiego prezydenta Dondad Trumpa na portalu TwitterFoto: shutterstock/chrisdorney

Posłuchaj
10:08 _PR3_AAC 2020_06_29-16-46-13.mp3 Problemy Donalda Trumpa przed wyborami (3 strony świata/Trójka)

 

W trakcie antypolicyjnych protestów w USA spadło zaufanie do prezydenta Donalda Trumpa. Wzrosła też liczba Amerykanów, uważających, że kraj podąża w złym kierunku. Odbija się to na przedwyborczych sondażach – w wielu kluczowych stanach prowadzi były wiceprezydent Joe Biden.

Od 31 maja do 10 czerwca o 6,7 punkta procentowego, do 66,4 proc., wzrósł odsetek Amerykanów, którzy uważają, że kraj podąża w złym kierunku – wynika z danych portalu RealClearPolitics, który podlicza średnią ze wszystkich liczących się sondaży. W tym samym okresie zaufanie do prezydenta Trumpa spadło z 44,2 proc. do 42,1 proc.

W zdecydowanej większości ogólnokrajowych badań Trump przegrywa z niemal pewnym prezydenckiej nominacji Partii Demokratycznej Bidenem. W badaniu dla stacji CNN, przeprowadzonym w czerwcu, przewaga byłego wiceprezydenta nad obecnym gospodarzem Białego Domu wynosi 14 punktów procentowych.

– Rzecz w tym, że Joe Biden jest słabym kandydatem i Amerykanie to wiedzą. Nie proponuje ciekawych rozwiązań, nie emanuje przywódczością. Jest postrzegany, jako ciekawa alternatywa dla Trumpa, zwłaszcza teraz, gdy w kraju się gotuje. To nie jest poparcie dla Bidena. To poparcie przeciwko Trumpowi. Przed nami jednak obie konwencje wyborcze i początek prawdziwej kampanii. Wtedy zacznie się na poważnie – mówi amerykanista prof. Zbigniew Lewicki.

By wygrać wybory prezydenckie w USA konieczne jest przeciągnięcie na swoją stronę stanów, wahających się między Republikanami i Demokratami. W nich – w trakcie kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią koronawirusa – notowania Trumpa nie są dla niego korzystnie. Prezydent przegrywa z Bidenem w Ohio, Wisconsin oraz w Arizonie – wynika z sondażu z czerwca dla telewizji Fox News. Natomiast badanie ośrodka badawczego Cygnal wskazuje, że Biden wygrywa z Trupem 3 punktami procentowymi na Florydzie. W 2016 roku Trump zwyciężał we wszystkich tych czterech stanach.

Sondażowe problemy prezydenta dotyczą też Teksasu, bastionu Republikanów, który w wyborach prezydenckich po raz ostatni Demokratę wybrał w 1976 roku. Zgodnie z badaniem Quinnipiac z początku czerwca Trump ma tu nad Bidenem przewagę zaledwie 1 procenta.

Zmiana w wyborczych preferencjach Teksasu spowodowana jest przez demografię tego stanu. Od 2016 roku zarejestrowało się tu ponad 2,5 mln nowych wyborców. To głównie ludzie młodzi, Latynosi oraz osoby napływowe ze stanów na północy USA. Statystycznie w elektoracie tym większym poparciem cieszą się Demokraci.
"Tradycyjne wskaźniki sugerują, że prezydencka szansa na drugą kadencję jest zagrożona. Ale stanowi i lokalni działacze Republikanów widzą to inaczej" – pisze David Siders na portalu Politico. Przedstawiciele Partii Republikańskiej mają uważać, że "koronawirus jest w odwrocie, a ekonomia się odbija". "Sondaże są niewiarygodne, Joe Biden jest zbyt słaby, by wytrwać, a media wciąż nic nie rozumieją" – tak streszcza przedwyborcze stanowisko Republikanów Siders.

W sobotę Trump po przerwie spowodowanej koronawirusem wznowi swoje wyborcze wiece. Spotkanie w Tulsie w Oklahomie cieszy się – jak informuje sztab wyborczy prezydenta – rekordowym zainteresowaniem. Kolejne planowane są w Karolinie Północnej, Teksasie i Arizonie.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Gość: prof. Zbigniew Lewicki (politolog, amerykanista, anglista, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Akademii Finansów i Biznesu Vistula)
Data emisji: 29.06.2020
Godzina emisji: 16.47

IAR/ml/gs

Czytaj także

Polityczna dominacja w Serbii. Jak ją zbudowano i co przyniesie?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 17:00
– Zachodowi zależy na tym, żeby w Serbii był ktoś, kto będzie kontrolował sytuację, kto będzie pragnął rozwijać współpracę z sąsiadami i Vuczić właśnie takim politykiem jest – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marko Babić, komentując wyniki wyborów parlamentarnych w Serbii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia i Wielka Brytania cztery lata po rozwodzie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 17:00
Gdy 23 czerwca 2017 roku Big Ben wybił godzinę 22.00, wiadomo było, że decyzja została podjęta. Większość Europy miała nadzieje, że wszystko zostanie po staremu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Władze potrzebują legitymizacji". Ekspert o głosowaniu nad poprawkami w rosyjskiej konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 17:00
– Obywatele rosyjscy wyrażają swoją opinię w głosowaniu nad poprawkami do konstytucji, natomiast są już one przyjęte przez parlament i zostały zatwierdzone przez prezydenta, ale władze potrzebują legitymizacji tego procesu poprzez głosowanie powszechne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
rozwiń zwiń