Afganistan. Kraj, w którym ścierają się interesy m.in. USA i Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 18:16
– Jakby nie oceniać skuteczności działań Amerykanów w Afganistanie od 2001 roku to są oni czynnikiem, choć odrobinę pilnującym porządku. Obecnie według różnych źródeł jest tam między 8 a 10 tys. żołnierzy USA. Wycofanie się Amerykanów z Afganistanu oznacza prawdopodobnie wybuch wojny domowej,  taki jaki mieliśmy po 1989 roku, czyli po wycofaniu się Rosjan. Ci ostatni zapewne tego nie chcą, bo to też dla nich problem – ocenia Joanna Modrzejewska-Leśniewska.
Przynajmniej 23 cywili zginęło w zamachach, do jakich doszło w poniedziałek w afgańskiej prowincji Helmand
Przynajmniej 23 cywili zginęło w zamachach, do jakich doszło w poniedziałek w afgańskiej prowincji Helmand Foto: PAP/EPA/WATAN YAR

Jak podał w piątek dziennik "The New York Times" według informacji, do jakich dotarł amerykański wywiad, Rosja opłacała sprzymierzonych z talibami bojowników i zwykłych kryminalistów, by dokonywali ataków na żołnierzy USA i NATO w Afganistanie.


Posłuchaj
12:00 _PR3_AAC 2020_06_30-16-42-47 3 strony.mp3 Możliwe scenariusze rozwoju sytuacji w Afganistanie. Do czego dążą USA, Rosja i Chiny? (3 strony świata/Trójka)

 

W Afganistanie swoje interesy ma wiele państw. – Są amerykańskie, rosyjskie, chińskie, nie można też zapominać o Pakistanie. Rozważając teoretycznie, jeżeli jest to prawda, że Rosjanie rzeczywiście coś takiego robią, to trzeba sobie postawić pytanie: po co. Można przyjąć dwa hipotezy – ocenia Joanna Modrzejewska-Leśniewska. – Jeżeli tak robią, to albo  jest to metoda, żeby Amerykanie się z Afganistanu wynieśli na dobre, albo może też być wprost przeciwnie, że  w ramach odwetu amerykańscy żołnierze zostaną – spekuluje rozmówczyni Ernesta Zozunia. 

Czytaj także:

Na mocy umowy podpisanej z talibami żołnierze USA mają się wycofywać z Afganistanu od połowy lipca. – Strona afgańska miała jednak wykazać, że w kraju panuje  spokój, którego obecnie nie ma. Ciągle się tam coś dzieje. Pytanie, jak to wycofanie będzie wyglądało, bo oczywiście dla Trumpa byłoby to fajnym hasłem wyborczym – dodaje gość "3 stron świata". 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość:  Joanna Modrzejewska-Leśniewska  (SGH
Data emisji: 30.06.2020
Godzina emisji: 16.42

gs

Czytaj także

"Władze potrzebują legitymizacji". Ekspert o głosowaniu nad poprawkami w rosyjskiej konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 17:00
– Obywatele rosyjscy wyrażają swoją opinię w głosowaniu nad poprawkami do konstytucji, natomiast są już one przyjęte przez parlament i zostały zatwierdzone przez prezydenta, ale władze potrzebują legitymizacji tego procesu poprzez głosowanie powszechne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy USA planują wycofanie wojska z Europy?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 18:16
– To w dużej mierze jest to uzasadnienie dla polityki amerykańskiej – powiedział Tomasz Smura z Fundacji Pułaskiego, komentując zamiary prezydenta Donalda Trumpa wobec amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Donald Trump ma szanse na druga kadencję?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 18:16
Maleją szanse Donalda Trumpa na reelekcję. W minionym tygodniu ukazała się seria sondaży, która pokazuje, że jego rywal, Joe Biden, ma już 11-14 proc. przewagi nad urzędującym prezydentem.
rozwiń zwiń