Rosyjski dziennikarz podejrzany o zdradę stanu. "Nie doczekamy się jawnego, otwartego procesu"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 17:50
- Mówimy o tajemnicy państwowej, o oskarżeniu o zdradę stanu. W związku z tym najprawdopodobniej nie doczekamy się procesu Iwana Safronowa, który będzie otwarty i jawny, możliwy do obejrzenia przez dziennikarzy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Bartosz Tesławski z portalu NaWschodzie.eu. 
Iwan Safronow jest oskarżony o zdradę stanu i przebywa w moskiewskim areszcie.
Iwan Safronow jest oskarżony o zdradę stanu i przebywa w moskiewskim areszcie.Foto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Były dziennikarz gazety "Kommiersant" Iwan Safronow jest podejrzany o przekazywanie tajnych danych służbom specjalnym Czech, które działały na rzecz USA - poinformował we wtorek adwokat Iwan Pawłow. Safronow został umieszczony w areszcie śledczym.

Śledczy utrzymują, że Safronow dopuścił się przestępstwa w 2017 roku, gdy pracował w dzienniku "Kommiersant". Miał wówczas przekazać przedstawicielowi czeskich służb dane na temat dostaw broni do krajów Bliskiego Wschodu i Egiptu - poinformował adwokat. Pawłow wypowiadał się po zamkniętym dla mediów posiedzeniu sądu, który nakazał umieszczenie Safronowa w areszcie.

PUTIN.jpg
W Rosji zakończył się plebiscyt w sprawie nowelizacji konstytucji

"Był bardzo długo śledzony"

"Postępowanie karne zostało wszczęte wczoraj, ale liczy już siedem tomów - zszytych i ponumerowanych (...). Wasz kolega był bardzo długo śledzony" - powiedział we wtorek Pawłow dziennikarzom.

- Problem polega na tym, że mówimy o tajemnicy państwowej, o oskarżeniu o zdradę stanu. W związku z tym najprawdopodobniej nie doczekamy się procesu, który będzie otwarty i jawny, możliwy do obejrzenia przez dziennikarzy - powiedział w radiowej Trójce Bartosz Tesławski. 

Jak zaznaczył, dziennikarze "Kommiersanta", komentując tę sprawę, podkreślali, że "Safronow jest synem wojskowego". - Oskarżanie syna wojskowego o to, że sprzedał własny kraj, jest mocno naciągane - stwierdził gość Trójki. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


Posłuchaj
11:25 _PR3_AAC 2020_07_09-16-47-28.mp3 Bartosz Tesławski o sprawie Iwana Safronowa (3 Strony świata)

 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Bartosz Tesławski (portal NaWschodzie.eu) 
Data emisji: 9.07.2020
Godzina emisji: 16.45

bartos

Czytaj także

Rosyjskie media: sprawa Safronowa to zły sygnał dla dziennikarzy w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 10:25
Jako "bardzo zły sygnał dla wszystkich rosyjskich dziennikarzy" ocenia w środę dziennik "Wiedomosti" przypadek Iwana Safronowa, byłego dziennikarza gazety "Kommiersant", podejrzanego o zdradę stanu. Dziennik apeluje o uczciwe śledztwo.
rozwiń zwiń