Ekspert: pomoc humanitarna i rozwojowa dla Afryki jest niezwykle potrzebna

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 17:19
– Afryka nie jest jednolitym miejscem, jest tam bardzo różnorodnie i miejsca biedy się zmieniają, ale problemy nie znikają. Bywa tak, że projekty związane z pomocą humanitarną bywają dochodowe dla krajów, które starają się pomagać Afryce, niemniej zarówno pomoc humanitarna jak i rozwojowa jest niezwykle potrzebna – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia dr Marta Bielawska.
PAH przekonuje, że wpływ zmian klimatu na migrację widać szczególnie wyraźnie w biednych krajach Afryki
PAH przekonuje, że wpływ zmian klimatu na migrację widać szczególnie wyraźnie w biednych krajach AfrykiFoto: Shutterstock.com / Dragos Lucian Birtoiu

live 8 2005 1200.jpg
Piotr Metz prezentuje najlepsze utwory z Live 8

Na stadionie Wembley w Londynie i stadionie JFK w Filadelfii 35 lat temu przez 24 godziny największe gwiazdy grały dla Afryki w koncercie live Aid  i ugrały 100 milionów dolarów. Czy dziś również przydałby się taki koncert? 

Zdaniem dr Marty Bielawskiej "nasze wyobrażenia o Afryce i krajach afrykańskich są zupełnie niewspółmierne do tego jak jest tam w rzeczywistości w obecnym okresie". – Etiopia z przeszłości jest inna niż ta obecna, rozwija się bardzo dynamicznie i intensywnie. Afryka nie jest jednolitym miejscem, jest tam bardzo różnorodnie i miejsca biedy się zmieniają, ale problemy nie znikają. Bywa tak, że projekty związane z pomocą humanitarną bywają dochodowe dla krajów, które starają się pomagać Afryce, niemniej zarówno pomoc humanitarna jak i rozwojowa jest niezwykle potrzebna. Są obszary, które bardzo tej pomocy potrzebują. Koncert jaki odbył się 35 lat temu byłby potrzebny również dziś – przyznała Bielawska.

Somalia05 1200.jpg
Zabójcza mieszanka w Sudanie Południowym i ryzyko głodu w Nigerii. Afryka walczy z koronawirusem

Posłuchaj

10:14 PR3 (mp3) 2020_07_13_16_44_57_for_media.mp3 Marta Bielawska: pomoc humanitarna i rozwojowa dla Afryki jest niezwykle potrzebna (3 strony świata/Trójka)

– Projekty w których pracowałam zarówno w Ghanie jak i w Kenii traktowałam nie tylko jako wyłącznie pomoc, ale także miałam nastawienie, abyśmy się wspólnie rozwijali i uczyli od siebie. Szkoliłam nauczycieli i starałam się wykorzystywać potencjał, który był na miejscu. Miałam poczucie, że był to bardzo wartościowy czas - mówił gość Polskiego Radia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: dr Marta Bielawska (zajmująca się pomocą rozwojową m.in. w Afryce)
Data emisji: 13.07.2020
Godzina emisji: 16.45

dn/gs

Czytaj także

"Model »jedno państwo, dwa systemy« już nie istnieje". Ekspert o chińskiej ustawie dot. Hongkongu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 17:25
– Polityka chińska, centralizacja władzy, jest próbą pokazania światu, że Chiny są państwem, które może narzucać swój model – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trump chce zerwać relacje z WHO. Ekspert: Chiny chętnie zajmą po USA pozycję lidera

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 19:01
– Po prostu nastąpiło zbyt wczesne rozluźnienie, brakuje restrykcji – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o sytuacji epidemicznej w USA i zapowiedzi Donalda Trumpa o zerwaniu relacji ze Światową Organizacją Zdrowia.
rozwiń zwiń