COVID-19 w USA. Mateusz Piotrowski: zdecydowana zmiana przekazu, który Trump buduje

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 17:00
– Nie wygląda to dobrze, pomimo tego, że prezydent stara się trochę zakrzywiać rzeczywistość – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, opisując sytuację w Stanach Zjednoczonych w kontekście pandemii koronawirusa.
Konferencja w Białym Domu poświęcona sytuacji epidemicznej
Konferencja w Białym Domu poświęcona sytuacji epidemicznejFoto: EPA/SARAH SILBIGER / POOL

Prawdopodobnie będzie gorzej, zanim zrobi się lepiej - ostrzegł we wtorek prezydent Donald Trump na konferencji prasowej dotyczącej koronawirusa. Format ten wznowiono po trzech miesiącach przerwy i gwałtownym wzroście wykrywanych w USA zakażeń. Dodatkowo po raz pierwszy od końca maja zanotowano tam ponad tysiąc ofiar śmiertelnych w ciągu doby.

pap usa koronawirus 1200.jpg
W USA ponad 1000 ofiar śmiertelnych COVID-19 w ciągu doby

Briefingi mają pokazać, że Trump poważnie podchodzi do pandemii i nie bagatelizuje zagrożenia. Sondaże pokazują bowiem, że zdecydowana większość Amerykanie źle ocenia sposób w jaki zarządza kryzysem co przełożyło się na wyraźny spadek notowań prezydenta USA.

Trump pytany przez dziennikarzy czy zmienił swoje stanowisko w sprawie maseczek, odparł że w niektórych sytuacjach je zakłada i pokazał, że jedną nosi przy sobie. W kwietniu mówiąc o tym środku ochrony osobistej, stwierdził, że "nie widzi tego dla siebie", ale "może zmieni zdanie".


Posłuchaj
08:58 [ PR3]PR3 (mp3) 22 lipiec 2020 16_47_03.mp3 Mateusz Piotrowski o COVID-19 w USA i podejściu Donalda Trumpa do pandemii (3 strony świata/Trójka)

 

– Nie wygląda to dobrze, pomimo tego, że prezydent stara się trochę zakrzywiać rzeczywistość – ocenił Mateusz Piotrowski. Jak wskazał, wcześniej wszyscy powoływali się na to, że liczba zgonów nie rośnie w związku z czym, jest mimo wszystko lepiej. – Teraz ten mit upada – dodał.


shutterstock dolar free monety free 1200.jpg
Niespodziewany skutek pandemii. W USA brakuje monet

Gość Trójki zwrócił uwagę, że teraz chorzy to osoby najmłodsze w przedziale wiekowym 18-35 lat. – To pokazuje, że ci ludzie się kręcą po barach, po restauracjach, za nic sobie mają wszelkie restrykcje – powiedział, poprawiając się po chwili, że mowa raczej o zaleceniach, ponieważ restrykcji właśnie brakuje. 

Mateusz Piotrowski zauważył, że Donald Trump dopiero od kilku dni zakłada ochronną maseczkę, a wcześniej "przez tygodnie, miesiące właściwie zniechęcał do jej noszenia". – Teraz twierdzi, że jest to patriotyczne – przypomniał. – Zdecydowana zmiana przekazu, który Trump buduje – ocenił.

Czy obrana przez prezydenta USA strategia radzenia sobie z koronawirusem pogrzebie jego szanse na reelekcję? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Mateusz Piotrowski (PISM)
Data emisji: 22.07.2020
Godzina emisji: 16.47

fc/kr


Czytaj także

Stany Zjednoczone: prezydent Donald Trump zachęca do noszenia maseczek

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 02:17
Podczas konferencji w Białym Domu dotyczącej pandemii koronawirusa, Donald Trump zaapelował do Amerykanów o noszenie maseczek w sytuacjach, w których nie mogą zachować dystansu społecznego.
rozwiń zwiń