Rosyjski historyk skazany na 3,5 roku kolonii karnej. "Tak naprawdę niczego mu nie udowodniono"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 16:59
– Jurij Dmitrijew niemalże jednoosobowo na przestrzeni dwudziestu kilku lat odkrył i zidentyfikował kilka tysięcy ofiar represji politycznych – tak o rosyjskim historyku, który został skazany w środę na 3,5 roku kolonii karnej, mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Jadwiga Rogoża z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Yury Alexeyevich Dmitriev
Yury Alexeyevich DmitrievFoto: Twitter

Posłuchaj
10:56 [ PR3]PR3 (mp3) 23 lipiec 2020 16_45_48.mp3 Jadwiga Rogoża o sprawie rosyjskiego historyka ("3 strony świata"/Trójka)

 

Historyk Jurij Dmitrijew, szef Stowarzyszenia Memoriał w Karelii na północy Rosji, został skazany w środę na 3,5 roku kolonii karnej. Działacz zajmujący się badaniem represji stalinowskich był oskarżony o czyny o charakterze seksualnym wobec przybranej córki.

pap owam safronow 1200.jpg
Rosyjski dziennikarz podejrzany o zdradę stanu. "Nie doczekamy się jawnego, otwartego procesu"

Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Wyrok opublikowano na stronie internetowej sądu w Pietrozawodsku, głównym mieście Karelii. Krótko wcześniej o takim werdykcie poinformował adwokat historyka, Wiktor Anufrijew.

Brak dowodów w sprawie historyka

O tej sprawie mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Jadwiga Rogoża z Ośrodka Studiów Wschodnich. – Jurij Dmitrijew niemalże jednoosobowo na przestrzeni dwudziestu kilku lat odkrył i zidentyfikował kilka tysięcy ofiar represji politycznych – wyjaśniała Rogoża. 

Czytaj również:

–- Władze Rosji niechętnie przyznawały się wcześniej do tego, że te ofiary represji faktycznie były. To była rzesza nieznanych ofiar. Dmitrijew wydobył ich nazwiska, wydał kilka ksiąg pamięci, wskazał katów. On nie jest jedynym badaczem, który spotkał się z szykanami, ale został potraktowany najbardziej bulwersująco – dodała. 

Ekspert stwierdziła też, że historykowi tak naprawdę niczego nie udowodniono. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Jadwiga Rogoża (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 23.07.2020
Godzina emisji: 16.47

kad/kr

Czytaj także

"Społeczeństwo jest zmęczone obecną władzą". Ekspert o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 17:05
– Aleksandr Łukaszenka rządzi Białorusią od 26 lat, a kryzys gospodarczy się pogłębia. Ponadto władze lekceważą problem koronawirusa – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Adam Eberhardt, szef Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: stworzenie kodeksu praw kosmicznych to wyzwanie stojące przed ludzkością

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 17:00
– Dzisiejsze regulacje prawne dotyczące lotów w kosmos to nie są normy twarde, to nie jest konwencja międzynarodowa. To są regulacje wypracowane wspólnie i akceptowane przez uczestników lotów kosmicznych, a tak naprawę agencje kosmiczne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia dr Jakub Ryzenko z Centrum Badań Kosmicznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19 w USA. Mateusz Piotrowski: zdecydowana zmiana przekazu, który Trump buduje

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 17:00
– Nie wygląda to dobrze, pomimo tego, że prezydent stara się trochę zakrzywiać rzeczywistość – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, opisując sytuację w Stanach Zjednoczonych w kontekście pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń