Świat w obliczu pandemii COVID-19. "Organizacje międzynarodowe mogły zadziałać szybciej"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 17:00
– Z całą pewnością jeśli chodzi o Unię Europejską, jak i o Światową Organizację Zdrowia czy o Organizację Narodów Zjednoczonych - one mogłyby zadziałać szybciej – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Szymon Zaręba z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych odnosząc się do reakcji organizacji międzynarodowych na pierwsze sygnały dotyczące pandemii COVID-19.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: R R/Shutterstock
Posłuchaj
08:32 PR3_MPLS 2020_07_29–16–47–29_3StronyŚwiata.mp3 Szymon Zaręba o działaniach organizacji międzynarodowych wobec pandemii COVID–19 (3 strony świata/Trójka)

Światowa Organizacja Zdrowia głosem swojej rzeczniczki Margaret Harris ostrzega, że obecna sytuacja epidemiczna związana z koronawirusem nie jest drugą falą, tylko wciąż trwającą, "to rosnącą, to opadającą" pierwszą falą zakażeń. Jak świat radzi sobie z pandemią? Czy poradzi sobie w kolejnych miesiącach, skoro już obecne skutki ekonomiczne i gospodarcze są przytłaczające?

shutterstock koronawirus free paryż 1200.jpg
"Koronawirus ujawnił wiele słabych stron". ONZ apeluje o zmianę w funkcjonowaniu miast na świecie

O tym w "3 stronach świata" mówił Szymon Zaręba z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. PISM przygotował w ostatnim czasie raport, z którego wynika, że wiele organizacji międzynarodowych – w związku z pandemią – zaliczyło "opóźniony start".

– Z całą pewnością było tak jeśli chodzi o Unię Europejską – ale tu nieco mniej, jak i o WHO czy o Organizację Narodów Zjednoczonych. One mogłyby zadziałać szybciej. Natomiast z upływem czasu zaczęły podejmować coraz to ważniejsze działania, zarówno jeśli chodzi o ochronę zdrowia publicznego, jak również o walkę ze skutkami gospodarczymi, ekonomicznymi pandemii – mówił Szymon Zaręba.

Czytaj również:

Zapytany o przyczyny takiego opóźnienia, ekspert podkreślił, że czynników było wiele. W przypadku Unii Europejskiej powodem był na przykład brak kompetencji Wspólnoty w zakresie ochrony zdrowia.

– Nie zawsze wszystkie organizacje – zwłaszcza jeśli chodzi np. o WHO – są 100–procentowo przekonane co do tego, jaka jest konkretna sytuacja. I rzeczywiście różnego rodzaju zalecenia zmieniają z upływem czasu dość diametralnie, na przykład jeśli chodzi o wykorzystanie maseczek. Początkowo WHO wyraźnie była temu przeciwna, nawet jeśli chodzi o maseczki materiałowe, a już zwłaszcza medyczne. Obecnie nakazuje np. używanie maseczek medycznych przez osoby powyżej 60 r.ż. niezależnie od ich stanu zdrowia – wyjaśnił Szymon Zaręba.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Szymon Zaręba (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 29.07.2020
Godzina emisji: 16.47

jmo/kr

Czytaj także

Stany Zjednoczone formalnie wycofały się ze Światowej Organizacji Zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 23:32
Formalna nota w tej sprawie dotarła dziś z Białego Domu do Kongresu. Zamiar podjęcia takiego kroku ogłosił pod koniec maja prezydent Donald Trump, zarzucając WHO, że jest narzędziem w rękach chińskich władz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys humanitarny wywołany pandemią. ONZ ostrzega przed podwojeniem liczby głodujących na świecie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 21:01
132 miliony ludzi na całym świecie mogą jeszcze w tym roku zostać dotknięte głodem. ONZ szacuje, że to jeden z najpoważniejszych rezultatów pandemii koronawirusa. Narody Zjednoczone apelują o 10 miliardów dolarów na walkę z najpilniejszymi skutkami COVID-19 na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napięcia między Pekinem a Waszyngtonem. "W Pekinie rośnie poczucie, że Amerykanie słabną"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 17:00
– Ta konfrontacja między USA a Chinami jest działaniem obydwu stron. W Pekinie rośnie poczucie, że Amerykanie słabną, a siła Chin relatywnie rośnie – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń