Ekspert: odcięto komunikację na Białorusi i trudno liczyć na szybkie pojawienie się nowych liderów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 18:43
– Opozycja białoruska jest jak hydra, na miejsce odrąbanej głowy wyrastają kolejne, ale na pojawienie się nowych liderów potrzeba czasu – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Bartek Tesławski z portalu Na Wschodzie, odnosząc się do wyjazdu Swiatłany Cichanouskiej z Białorusi.
Protesty powyborcze w Mińsku
Protesty powyborcze w Mińsku Foto: PAP/EPA/YAUHEN YERCHAK

mid-epa08594455 (1).jpg
Kamil Kłysiński: Putin szybko pogratulował Łukaszence i przekazał mu sugestywny komunikat

Kandydatka w wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska w opublikowanym we wtorek nagraniu wezwała Białorusinów do przestrzegania prawa i niewychodzenia na ulice. Odezwę czytała z kartki, nie spoglądała w kamerę. Jej współpracowniczka twierdzi, że wypowiedź nagrano w Centralnej Komisji Wyborczej.


Posłuchaj
09:32 _PR3_AAC 2020_08_11-16-45-44.mp3 Wybory na Białorusi (3 strony świata/Trójka)

 

"Liderka białoruskiej opozycji, kandydatka w wyborach prezydenckich Swiatłana Cichanouska została poddana silnym naciskom i nie miała innej możliwości, niż wyjechać z Białorusi"  powiedział we wtorek na konferencji prasowej szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius. "Teraz o bezpieczeństwo Cichanouskiej troszczy się strona litewska"  oznajmił Linkeviczius. Dodał, że zadaniem Litwy jest obecnie stworzenie możliwości do realizacji jej dalszych planów. Przyznał, że nie wie, jakie są to plany. "Poinformuje o tym sama. Nie mogę za nią mówić – dodał. Zapewnił, że władze Litwy "będą starały się wesprzeć ją w jej działaniach" – podkreślił.

Na innym wideo Cichanouska informuje, że decyzję podjęła samodzielnie. Czy postanowienie Swiatłany Cichanouskiej o opuszczeniu Białorusi mogło być naprawdę jej zamiarem, czy zostało wymuszone?

O tym i o rozwoju sytuacji na Białorusi w dołączonym nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Bartosz Tesławski (portal Na Wschodzie)
Data emisji: 11.08.2020
Godzina emisji: 16.45

PAP/IAR/agkm/mk

Czytaj także

Na Białorusi zatrzymano "wagnerowców". Budzisz: ich zadanie to kwestia domysłu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 15:48
- W Rosji budowana jest teoria, że to zatrzymano ludzi jadących przejazdem przez Białoruś do Sudanu, albo że to prowokacja władz białoruskich - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert do spraw wschodnich. Skomentował w ten sposób środowe zatrzymanie najemnych żołnierzy na terenie Białorusi.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: sprawa Grupy Wagnera pozwoli władzom na Białorusi "dokręcić śrubę"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 16:11
Sprawa najemników Grupy Wagnera może zepsuć relacje Mińska z Moskwą, ale daje władzom Białorusi możliwość dokręcenia śruby podczas końcówki kampanii przed wyznaczonymi na 9 sierpnia wyborami prezydenckimi – uważają niezależni eksperci białoruscy.
rozwiń zwiń