Rosja ma szczepionkę na koronawirusa? Ekspert: to pewnego rodzaju kłamstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 20:27
– Wielka Brytania, Izrael, USA czy niektóre państwa UE tak jak Rosja mają szczepionkę na koronawirusa, tylko tam procedury zarejestrowania jej w ministerstwie zdrowia są bardziej skomplikowane i wymagają testów – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jakub Benedyczak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: Frederic Legrand - COMEO / shutterstock

– Dziś rano zarejestrowano, pierwszy raz na świecie zarejestrowano szczepionkę przeciw koronawirusowi – oznajmił Rosjanom i światu Władimir Putin. By upewnić w rzetelności owego odkrycia, użył bardzo mocnego argumentu, a mianowicie nową szczepionką miała zaszczepić się już jedna z prezydenckich córek.

east news rosja koronawirus 1200.jpg
"Rosjanie muszą liczyć się z drugą falą". 720 tys. zakażonych koronawirusem

"Gospodarka nie upadnie"

– Biorąc pod uwagę, że nie mam koronawirusa, mógłbym spróbować zaszczepić się tą szczepionką. Skoro Władimir Putin przetestował ją na swojej córce, ufam, że to nie jest woda z cukrem – mówił w żartobliwym tonie Jakub Benedyczak.

Posłuchaj
10:19 [ PR3]PR3 (mp3) 2020_08_12 16_47_10_for_media.mp3 Jakub Benedyczak: Rosji był potrzebny taki "sukces" (3 Strony Świata)

Jego zdaniem "Rosji był potrzebny taki »sukces«. Politycy rosyjscy od kilku miesięcy mówili, że są już blisko wynalezienia tej szczepionki. To wszystko szło w tym kierunku, aby Rosja była pierwsza, ale jest to pewnego rodzaju kłamstwo. Wielka Brytania, Izrael, USA czy niektóre państwa UE również mają szczepionkę, tylko tam procedury zarejestrowania jej w ministerstwie zdrowia są bardziej skomplikowane i wymagają testów na tysiącach osób, by wyeliminować efekt placebo".

Czytaj także:

Gość audycji ocenił również kondycję gospodarki Rosji. – Tuż przed wybuchem pandemii ceny ropy spadły do rekordowo niskiego poziomu. Mimo że rosyjska gospodarka weszła z niskimi cenami w pandemię, to nie upadnie. Zbiera pieniądze zawczasu i posiada największe rezerwy w złocie i walucie obcej na świecie oraz jeden z najmniejszych długów publicznych na świecie – prognozował.

W audycji również relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Jakub Benedyczak (PISM)
Data emisji: 12.08.2020
Godzina emisji: 16.47

PAP/IAR/pkr/ml

Czytaj także

"Wykorzystują pandemię do szerzenia dezinformacji". Przedstawiciele USA o działaniach Rosji i Chin

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 07:54
Rosja i Chiny wykorzystują pandemię koronawirusa, by szerzyć dezinformację, USA i ich europejscy partnerzy muszą współpracować, demaskując fałszywe narracje, pracując nad szczepionką i szukając wyjścia z kryzysu - podkreślają przedstawiciele Departamentu Stanu USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Budzisz: kryzys gospodarczy w Rosji nie musi oznaczać końca władzy Władimira Putina

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 16:13
- Władimir Putin i jego zaplecze polityczne celowo delegowało odpowiedzialność na poziomy lokalne. [...] Niezadowolenie sytuacją ma się koncentrować na poziomie lokalnym, a nie dotykać poziomu ogólnorosyjskiego czy władz na Kremlu - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Marek Budzisz z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń