X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Polska nie jest pępkiem świata"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 10:46
- To, co mówią Litwini powinno być czerwonym światłem dla nas, że to Szwecja będzie miała dużo większy wpływ na region Morza Bałtyckiego, niż my – powiedziała Monika Michaliszyn, ekspert ds. krajów bałtyckich.
Audio

Największa litewska gazeta "Lietuvos Rytas" przeprowadziła sondaż, w którym 42 proc. czytelników wyraża opinię, że Polska nie jest pępkiem świata, a Litwa powinna przede wszystkim pilnować własnego interesu. Litwini nie przywiązują wielkiej wagi do pogarszających się stosunków z Polską.

- Nasz dość niesprawny dialog z Litwinami od wielu już lat, wywołuje takie właśnie komentarze. Litwini nie są na nas skazani wbrew temu, co nam się wydaje – skomentowała Monika Michaliszyn, z Katedry Językoznawstwa Ogólnego, Wschodnioazjatyckiego, Porównawczego i Bałtystyki UW.

Jej zdaniem należałoby wyważyć polskie oczekiwania wobec państwa litewskiego i realnie spojrzeć na sytuację. – Do tej pory w polskich szkołach na Litwie nauczanie było prowadzone po polsku, obecnie wprowadzone zostały 4 przedmioty, które będą prowadzone w języku litewskim, ale - dla porównania – na Łotwie obowiązują dużo większe obostrzenia w szkołach mniejszościowych – wyjaśniła w rozmowie z Ernestem Zozuniem.

Monika Michaliszyn twierdzi, że dużo ważniejsza jest w tej chwili sprawa zamykania szkół na skutek litewskiego kryzysu, niż walka o te cztery przedmioty. – My nie zauważamy Litwy jako takiej, widzimy tylko problem Polaków na Litwie – podkreśliła.

Ekspert ds. krajów bałtyckich zauważyła, że aktualnie Litwie bliżej jest do krajów skandynawskich niż słowiańskich. – Kraje skandynawskie są dla krajów bałtyckich dużo bardziej przewidywalne. My powinniśmy się zastanowić w jaki sposób przekonać Bałtów, że też jesteśmy konkurencyjnym, atrakcyjnym krajem i nie zakładać, że oni są na nas skazani – dodała.

Przypomniała, że w okresie dominacji Związku Radzieckiego Polska była dla Bałtów oknem na świat, liderem w sferze mentalnym, nośnikiem ruchów wolnościowych. – Obecnie oni patrzą z coraz większym rozczarowaniem w naszą stronę. Powinniśmy zredefiniować nasze relacje z krajami bałtyckimi i zacząć być zauważalni w projektach podkreślających naszą przynależność do regionu Morza Bałtyckiego - podsumowała.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce powyżej.

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w poniedziałki i środy o 16.45.

Czytaj także

Przyszłość polskich i litewskich szkół zagrożona

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2009 09:41
Na Białorusi w ciągu 10 dni ma wejść w życie niekorzystna dla mniejszości narodowych nowelizacja ustawy o językach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stosunki Polska - Litwa najgorsze w UE"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 10:32
W wywiadzie dla litewskiej agencji BNS dziennikarz "The Economist" Edward Lukas wyraził opinię, że stosunki litewsko - polskie są gorsze niż stosunki Węgier ze Słowacją, czy Węgier z Rumunią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litewska ustawa o oświacie: czego nie zrobiła Polska?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2011 07:45
Czy Polska zrobiła wszystko, by nie dopuścić do podpisania na Litwie niekorzystnej dla Polaków ustawy o oświacie? - docieka "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń