"Polska nie jest pępkiem świata"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 10:46
- To, co mówią Litwini powinno być czerwonym światłem dla nas, że to Szwecja będzie miała dużo większy wpływ na region Morza Bałtyckiego, niż my – powiedziała Monika Michaliszyn, ekspert ds. krajów bałtyckich.
Audio

Największa litewska gazeta "Lietuvos Rytas" przeprowadziła sondaż, w którym 42 proc. czytelników wyraża opinię, że Polska nie jest pępkiem świata, a Litwa powinna przede wszystkim pilnować własnego interesu. Litwini nie przywiązują wielkiej wagi do pogarszających się stosunków z Polską.

- Nasz dość niesprawny dialog z Litwinami od wielu już lat, wywołuje takie właśnie komentarze. Litwini nie są na nas skazani wbrew temu, co nam się wydaje – skomentowała Monika Michaliszyn, z Katedry Językoznawstwa Ogólnego, Wschodnioazjatyckiego, Porównawczego i Bałtystyki UW.

Jej zdaniem należałoby wyważyć polskie oczekiwania wobec państwa litewskiego i realnie spojrzeć na sytuację. – Do tej pory w polskich szkołach na Litwie nauczanie było prowadzone po polsku, obecnie wprowadzone zostały 4 przedmioty, które będą prowadzone w języku litewskim, ale - dla porównania – na Łotwie obowiązują dużo większe obostrzenia w szkołach mniejszościowych – wyjaśniła w rozmowie z Ernestem Zozuniem.

Monika Michaliszyn twierdzi, że dużo ważniejsza jest w tej chwili sprawa zamykania szkół na skutek litewskiego kryzysu, niż walka o te cztery przedmioty. – My nie zauważamy Litwy jako takiej, widzimy tylko problem Polaków na Litwie – podkreśliła.

Ekspert ds. krajów bałtyckich zauważyła, że aktualnie Litwie bliżej jest do krajów skandynawskich niż słowiańskich. – Kraje skandynawskie są dla krajów bałtyckich dużo bardziej przewidywalne. My powinniśmy się zastanowić w jaki sposób przekonać Bałtów, że też jesteśmy konkurencyjnym, atrakcyjnym krajem i nie zakładać, że oni są na nas skazani – dodała.

Przypomniała, że w okresie dominacji Związku Radzieckiego Polska była dla Bałtów oknem na świat, liderem w sferze mentalnym, nośnikiem ruchów wolnościowych. – Obecnie oni patrzą z coraz większym rozczarowaniem w naszą stronę. Powinniśmy zredefiniować nasze relacje z krajami bałtyckimi i zacząć być zauważalni w projektach podkreślających naszą przynależność do regionu Morza Bałtyckiego - podsumowała.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce powyżej.

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w poniedziałki i środy o 16.45.

Czytaj także

Przyszłość polskich i litewskich szkół zagrożona

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2009 09:41
Na Białorusi w ciągu 10 dni ma wejść w życie niekorzystna dla mniejszości narodowych nowelizacja ustawy o językach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stosunki Polska - Litwa najgorsze w UE"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 10:32
W wywiadzie dla litewskiej agencji BNS dziennikarz "The Economist" Edward Lukas wyraził opinię, że stosunki litewsko - polskie są gorsze niż stosunki Węgier ze Słowacją, czy Węgier z Rumunią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litewska ustawa o oświacie: czego nie zrobiła Polska?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2011 07:45
Czy Polska zrobiła wszystko, by nie dopuścić do podpisania na Litwie niekorzystnej dla Polaków ustawy o oświacie? - docieka "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń