Czy Zachód powtórzy operację z Libii - tym razem w Syrii?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 12:00
Andrzej Jonas ("The Warsaw Voice"): Prawdopodobnie Zachód nie zdecyduje się na podobną interwencję, bo Syria jest o wiele bardziej wplątana w układ bliskowschodni niż Libia.
Audio
Syria
SyriaFoto: fot:PAP/EPA/YOUSSEF BADAWI

Im bliżej do względnego uspokojenia sytuacji w Libii, tym bardziej uwaga świata będzie skupiała się na wydarzeniach w Syrii. Reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada krwawo tłumi pełzającą rewoltę w swoim kraju. Liga Arabska apeluje o powstrzymanie przemocy i zapowiada swoją misję mediacyjną w Damaszku. Ważny sojusznik Syrii - Iran - przestrzega NATO przed kolejną próbą zbrojnej interwencji. Czy Zachód ma powody i czy jest w stanie powtórzyć operację z Libii - tym razem w Syrii?

Zdaniem Andrzeja Jonasa, redaktora naczelnego "The Warsaw Voice", Zachód prawdopodobnie nie zdecyduje się już na podobną interwencję. – Syria jest o wiele bardziej wplątana w układ bliskowschodni niż Libia. Interesy tego kraju leżą bardziej na sercu potężnym tego regionu, niż interesy libijskie – wyjaśnia. Dodaje, że Syria ma silne wsparcie ze strony Iranu. Kraje te mają bardzo silne powiązania religijne, mają też długoletnie powiązania w polityce bliskowschodniej. Także Hezbollah, organizacja terrorystyczna umiejscowiona przez Syrię w Libanie, jest na utrzymaniu Iranu.

Gość "Trzech stron świata" dodaje, że w sprawy Syrii zaangażowała się też Turcja, która po odtrąceniu przez Unię Europejską, stara się zrealizować swój sen o dawnej potędze.  - Liczy, że stanie się to poprzez ponowne zaangażowanie w sprawy bliskowschodnie. Jeśli jednak w interwencję w Syrii zaangażowałoby się NATO, Turcja, która jest jego silnym i ważnym jego członkiem, mogłaby uznać te działania za konkurencyjne - dodaje Andrzej Jonas.

Aby dowiedzieć się więcej, posłuchaj całej rozmowy.

"Trzech stron świata" można słuchać w poniedziałki i środy o 16.45.

(mz)

Czytaj także

Syria: Wojsko otworzyło ogień do demonstrantów

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 13:24
Oddziały prezydenta Syrii strzelają ostrą amunicja do demonstrantów w miastach Deir a-Zor i Hauran.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syria: jeśli zaatakuje nas NATO, w Izraelu zginą cywile

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 09:19
Reżim w Damaszku daje do zrozumienia, że w odpowiedzi na ewentualną interwencję zbrojną NATO w Syrii zaatakowałby rakietami skupiska ludności cywilnej w Izraelu.
rozwiń zwiń