Jakie będzie nowe tunezyjskie państwo?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 10:51
Patrycja Sasnal (PISM): - Rzeczywiście przebieg wyborów napawa optymizmem. Nie było żadnych incydentów. Ludzie masowo ruszyli do urn. Czekali po kilka godzin w kolejkach.
Audio
Jakie będzie nowe tunezyjskie państwo?
Foto: fot. PAP/EPA/ZACARIAS GARCIA

Grupa studentów informatyki  z Tunisu stworzyła stronę internetową, która miała być swego rodzaju przewodnikiem wyborczym o partiach i programach. A w wyborach startowało  108 partii. – To wszystko zrobiliśmy, by pomóc naszym obywatelom w dobrym wyborze – mówią studenci. Akcja okazała się skuteczna - do wyborów poszło blisko 90 proc. Tunezyjczyków.

Tunezja to państwo od którego zaczęła się arabska wiosna. Tunezja to także pierwsze państwo, które po tej rewolucji przeprowadza demokratyczne wybory. Na czele sondaży jest proislamska Partia Przebudzenia, która przy reżimie Ben Alego była zakazana. Tunezyjczycy wybrali  zgromadzenie narodowe, które uchwali konstytucję. Tunezyjczycy oczekują zmian w zgodzie wizerunkiem państwa świeckiego, sama partia Ennahda w ocenie ekspertów musi się teraz nauczyć sprawować rządy, bo dotąd była jedynie w opozycji. – Nie należy się obawiać przyszłości Tunezji, jeśli chodzi o partie islamskie. Obecny system wyborczy do Konstytuanty, został tak skonstruowany, by nie dać jednej partii absolutnej większości. Skrajni ekstremiści nie są wybierani – wyjaśnia Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Ekspert PISM w rozmiowie z Ernestem Zozuniem zaznacza, że dotąd każda arabska konstytucja miała zapis, że szarijat jest podstawą prawodawstwa państwowego, a islam jest religią państwową i zapewne te same zapisy znajdą się w konstytucji tunezyjskiej, pytanie: jak to się przełoży na praktykę? - To pierwszy kraj arabski, gdzie istnieje absolutny parytet na listach wyborczych między kobietami i mężczyznami. Tunezja daje przykład – podkreśla gość Trójki.

Co dalej z arabską wiosną ludów? Jakie będzie nowe tunezyjskie państwo? Czy powinniśmy się go obawiać, czy też nie?, dowiesz się słuchając całej audycji "Trzy strony świata".

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w poniedziałki i środy o godz. 17.45.

(ed)Zobacz więcej na temat: Tunezja POLSKA ben ali tunis

Czytaj także

Historyczny moment w Tunezji: wolne wybory

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2011 14:00
Tunezja jest pierwszym z krajów „arabskiej wiosny”, w którym po rewolucji zorganizowano pierwsze wolne od lat wybory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tunezyjczycy masowo ruszyli na wybory. 90 procent?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 07:10
Były to pierwsze wolne wybory w Tunezji i w krajach arabskiej wiosny. Zorganizowano je dziewięć miesięcy po obaleniu prezydenta Ben Alego.
rozwiń zwiń