Można sobie wyobrazić świat bez Wikipedii?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 18:00
- Mamy do czynienia z przykładem jednej z bitew w pewnej wojnie o kształt przyszłego społeczeństwa – mówi Piotr Waglowski, twórca portalu Vagla.pl, prawnik specjalizujący się w tematyce naruszania dóbr osobistych w Internecie.
Audio
Tak wygląda dziś angielska wersja Wikipedii
Tak wygląda dziś angielska wersja WikipediiFoto: Wikimedia Commons CC

Piotr Waglowski w rozmowie z Ernestem Zozuniem ocenia, iż oś konfliktu przebiega między modelami biznesowymi, skupiającymi monopol informacyjny z jednej strony i rozrastającą się społecznością internetowa korzystająca z tych informacji na co dzień i domagają się dostępu wbrew interesom ekonomicznym niektórych z drugiej strony.

Strajk anglojęzycznej Wikipedii to protest przeciwko próbom ograniczenia wolności  w Internecie. O północy czasu waszyngtońskiego, czyli o 6 rano czasu polskiego dostęp do 3 milionów 800 tysięcy haseł Wikipedii w języku angielskim został zablokowany. Zamiast nich pojawił się komunikat o dwóch ustawach o walce z piractwem, jakie zgłoszono w amerykańskim Kongresie.

Twórcy Wikipedii uważają bowiem, że proponowane metody walki z piractwem idą za daleko i godzą w wolność Internetu. To pierwszy protest na taką skalę w cyberprzestrzeni, bowiem do Wikipedii dołączyły takie popularne serwisy jak Facebook czy Twitter. Zatem dziś postawić należy pytanie: kontrolować czy nie kontrolować Internetu, a jeśli tak, to jak? - To problem jest znany pod dłuższego czasu, ale dopiero wyłączenie na 24 godziny Wikipedii spowodowało, że ten temat został zauważony przez media. Są wyroki jak w Holandii, że Google bezprawnie indeksuje strony internetowe, ale wyobraźmy sobie dziś Internet bez wyszukiwarki? Dziś już kolejna po polskiej prezydencja ogłosiła, że prawo autorskie będzie istotnym elementem jej polityki w Unii - mówi Piotr Waglowski.

Czy prawdopodobny jest projekt ustawy, która uchylałaby prawo autorskie, dowiesz się słuchając całej audycji "Trzy strony świata" – 18 stycznia 2012.

"Trzech stron świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o 16.45. Zapraszamy!

(ed)

  

Czytaj także

10 lat polskiej Wikipedii

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 18:14
Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa, bo tak brzmiała pierwsza nazwa naszej krajowej Wikipedii, ruszyła 26 września 2001 roku. Jak internetowe źródło wiedzy zmieniało się przez dekadę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wikipedia zniknęła! Powód? Złe ustawy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 06:36
Twórcy Wikipedii protestują przeciwko próbom ograniczenia wolności w Internecie.
rozwiń zwiń