Sarkozy dziś ogłosi, że kandyduje

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 17:40
- Nikolas Sarkozy zwlekał bardzo długo z oficjalnym ogłoszeniem się kandydatem na urząd prezydenta, być może po to, by podnosić zamieszanie i gorączkę medialną wokół własnej osoby - mówi Dorota Liszczyk, ekspert PISM.
Audio
Nicolas Sarkozy
Nicolas SarkozyFoto: flickr/World Economic Forum

Nikolas Sarkozy dziś wieczorem ogłosi oficjalnie że stanie do kwietniowych wyborów prezydenckich we Francji - scenariusz ogłoszenia tej kandydatury w relacji Marka Brzezińskiego z Paryża.

Czy Sarkozy jest obecnie prezydentem większości Francuzów? W jakiej kondycji i czy będzie w stanie po raz drugi ten urząd zdobyć? - Jeżeli spojrzymy jak Francuzi oceniają 5-letnią prezydenturę okazuje się, że w zestawianiu z innymi kandydatami na ten urząd, Nikolas Sarkozy jest mniej wiarygodny - mówi Dorota Liszczyk, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Sondaże dają zwycięstwo w I turze kandydatowi socjalistów François Hollande, obecny prezydent jest na drugim miejscu, a liderka Frontu Narodowego Marine Le Penfot na trzecim.

Polityczna droga Sarkozy'ego do Pałacu Elizejskiego wiodła przed fotele ministerialne, m.in. ministra spraw wewnętrznych. - Szereg działań forsowanych przez ówczesnego ministra spraw wewnętrznych nakierowanych na walkę z przestępczością okazało się hasłem bardzo chwytliwym, stał się politykiem wiarygodnym i niesamowicie popularnym. Starał się konsekwentnie realizować swoje postulaty - przypomina gość Ernesta Zozunia. Dorota Liszczyk podkreśla jednocześnie, że nadal prezydent Francji jest postrzegany jako człowiek zdeterminowany, energiczny, waleczny, ze ściśle sprecyzowanymi przekonaniami. - Druga strona medalu to szereg różnych podnoszonych przez prasę, niekoniecznie pochlebnych, komentarzy związanych z jego życiem prywatnym - wyjaśnia.  

Kiedy i z jakich względów prezydent Francji otrzymał tytuł "Sarko Macho", dowiesz się słuchając całej audycji "Trzy strony świata, 15 lutego 2012".

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy.

(ed)

Czytaj także

Sarkozy to "nieudany prezydent" i "parszywy facet"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 21:17
Wokół wypowiedzi, przypisywanych socjalistycznemu kandydatowi na prezydenta Francji Francoisowi Hollande'owi, wybuchła prawdziwa burza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeśli przegra wybory, Sarkozy odejdzie z polityki

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 16:22
Tak przynajmniej donoszą francuskie media, które nie dają obecnemu prezydentowi dużych szans na obronę fotela głowy państwa pod koniec kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Merkel wesprze Sarkozy'ego w kampanii wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2012 08:46
Kanclerz Niemiec Angela Merkel planuje udział w wiecach partii Nicolasa Sarkozy'ego Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) w kampanii przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi we Francji.
rozwiń zwiń