Sześć kadencji Mugabe

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 12:07
Dr Błażej Popławski (UW): Mugabe to tyran i despota, ale też osoba wykształcona, znająca wiele języków, potrafiąca się odnaleźć w skomplikowanej rzeczywistości stosunków międzynarodowych. Sądzę, że prędzej umrze, niż odda władzę.
Audio
Robert Mugabe
Robert MugabeFoto: fot. Wikipedia/Sgt. Jeremy Lock/dom. publ.

- W latach 60. Mugabe był niezwykle pozytywnym symbolem przemian i walki z kolonializmem. Po dojściu do władzy pod koniec lat 80. ten wizerunek stopniowo się zmieniał, aż doszedł do dyktatury - opowiada dr Błażej Popławski (UW) i dodaje, że prezydent Zimbabwe należy do tych postaci, które bardziej sprawdzają się jako liderzy związkowi niż polityczni.

Od 1999 roku Robert Mugabe zradykalizował swoją politykę, znacjonalizował przemysł, wywłaszczył białych farmerów i zwalczał opozycję. Wskaźniki gospodarcze są jak najgorsze. Choć w parlamencie większość ma opozycja, to ustrój państwa większą władzę składa w rękach prezydenta.

- Przy obecnej konfiguracji władzy Zimbabwe nie ma szans by wyjść na prostą. Mugabe podejmował szereg błędnych decyzji nie tylko gospodarczych, zaangażował się w drugą wojnę kongijską. Kraj potrzebuje radykalnych reform, ale to praca na pokolenia - wyjaśnił dr Popławski.

Tymczasem prezydent twierdzi, że nie zamierza przechodzić na emeryturę, świetnie się czuje i ostrzega, by nie szukać kandydatów na jego miejsce.

 

Jaką rolę dla Zimbabwe odgrywają Chiny i RPA i jak Robert Mugabe ochodził swoje 88 urodziny dowiesz się słuchając całej audycji "Trzy strony świata - 22 lutego 2012".

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy.

(asz)

Czytaj także

Prezydent Zimbabwe wysłał do Libii najemników by pomóc Kaddafiemu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2011 19:18
"Robert Mugabe wysłał kilkuset weteranów i żołnierzy służby czynnej na pomoc swemu wieloletniemu przyjacielowi, przywódcy Libii Muammarowi Kaddafiemu" - donosi brytyjski "Sunday Times".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Zimbabwe nie ma pieniędzy na wybory

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 14:21
Szef resortu finansów Zimbabwe oświadczył, że jego kraju nie stać na...przeprowadzenie wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wykwalifikowany kat pilnie poszukiwany"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2011 10:56
W celach śmierci w Zimbabwe na egzekucję czeka około 60 skazanych.
rozwiń zwiń