Hollande nie ma pomysłu na kampanię

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 15:16
75-procentowy podatek dochodowy dla najbogatszych to najnowsza obietnica kandydata francuskich socjalistów Francois Hollande'a w wyścigu o fotel prezydencki. Dzięki temu raczej odstraszy, a nie zyska potencjalnych wyborców.
Audio
Francois Hollande
Francois HollandeFoto: fot. Wikimedia Commons/Margaux l'Hermite/lic. CC

 - Francuzi może nie są liberalni, ale nie są też irracjonalni i składanie tego typu obietnic chyba może ich odstraszyć – ocenia Bartłomiej Nowak z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Jego zdaniem Francois Hollande nie ma pomysłu na kampanię. Podnosząc podatek dla osób najbogatszych nie zwiększy znacznie wpływów podatkowych. Francuzów zarabiających ponad 1 mln euro rocznie, a tych właśnie obejmuje plan Hollande'a jest zaledwie około 20 tys.

- Z jednej strony miałoby to charakter symboliczny, ale z drugiej stronę bardzo niedobrze świadczyłoby o stosunku Francji do dużego biznesu i przedsiębiorczości i ten symbol działałby w dwie strony – ocenia gość Łukasza Walewskiego w audycji "Trzy strony świata".

Francois Hollande nie był pierwszym wyborem socjalistów, zastąpił na tym stanowisku skompromitowanego Dominique’a Strauss-Kahna, który miał szansę na pokonanie obecnie urzędującego prezydenta. czy pomimo o wiele mniejszej wiedzy ekonomicznej
od swego poprzednika ma szansę na detronizację nielubianego Nicolasa Sarkozy'ego?

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w poniedziałki i środy o godz. 16.45.

Czytaj także

Sarkozy dziś ogłosi, że kandyduje

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 17:40
- Nikolas Sarkozy zwlekał bardzo długo z oficjalnym ogłoszeniem się kandydatem na urząd prezydenta, być może po to, by podnosić zamieszanie i gorączkę medialną wokół własnej osoby - mówi Dorota Liszczyk, ekspert PISM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory we Francji. Sarkozy odkrywa karty

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 21:21
Nicolas Sarkozy z rządzącej centroprawicowej Unii na Rzecz Ruchu Ludowego ogłosił oficjalnie na antenie wieczornego dziennika TF1, że będzie walczył o reelekcję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kandydat na prezydenta zagrożony? Groźby śmierci

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2012 17:11
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przesyłki zawierającej groźby śmierci pod adresem kandydata na prezydenta Francji i faworyta nadchodzących wyborów Francois Hollande'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słabość, kłamstwa, brak odwagi". Prezydent atakuje

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2012 20:18
Nicolas Sarkozy krytycznie ocenił swojego rywala w nadchodzących wyborach prezydenckich Francois Hollande'a.
rozwiń zwiń