X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gospodarka kosmiczna rozkwita

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 11:16
- Wycofanie promów kosmicznych to nie jest jakieś nieszczęście czy etap końcowy, któremu towarzyszy smutek i łza w oku. Trzeba patrzeć w przyszłość, która rysuje się równie atrakcyjnie - powiedział dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Audio
Wahadłowiec Atlantis
Wahadłowiec AtlantisFoto: NASA/Wikimedia Commons

Prom kosmiczny Discovery zakończył swoją ostatnią podróż. Wahadłowiec przyleciał do Waszyngtonu, gdzie stanie się  eksponatem muzealnym. Podobny los czeka pozostałe amerykańskie promy kosmiczne. Nie oznacza to jednak, że ludzie rezygnują z pozaziemskich podróży.

- Definitywnie skończył się program wahadłowców, ale przecież podróże w kosmos trwają. Dziś loty ludzi i towarów wykonuje się za pomocą rosyjskich statków, ale nie tylko, również Europejska Agencja Kosmiczna ma swoje statki transportowe - wyjaśnił dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Gość Ernesta Zozunia przypuszcza, że do użytku wejdą znacznie mniejsze samoloty kosmiczne, nad którymi pracują już prywatne firmy. Miałyby one słuzyć do przewozu turystów. - Słyszymy też o tym, że Chińczycy wchodzą ze swoimi obiektami w przestrzeń kosmiczną i coraz wyraźniej zarysowuje się szeroka współpraca - powiedział w "Trzech stronach świata".

Naukowiec z zadowoleniem podkreślił, że eksploracja kosmosu nie jest już postrzegana w kategoriach konkurencji, a raczej współpracy. - Wreszcie chyba zrozumieliśmy, że droga rywalizacji nie jest tą właściwą i międzynarodowe agencje łączą starania poszczególnych państw. Dzięki eksploracji kosmosu mamy przecież możliwość badania całego wszechświata, odkrywania nowych planet i o tym warto mówić!

Jaki wkład i znaczenie mają prywatne środki finansowe dla przemysłu kosmicznego? Wysłuchaj całej audycji "Trzy strony świata - 18 kwietnia", w której zawarliśmy krótką historię promów kosmicznych, a relację z pożegnania wahadłowca Discovery przekazał Marek Wałkuski.

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Loty w kosmos dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 15:27
Jedna z amerykańskich firm zapowiedziała, że za dwa lata, jako pierwsza, uruchomi tzw. turystyczne loty w przestrzeń kosmiczną. Będą dostępne dla każdego, kto ma ochotę wydać 200 tys. dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek kosmicznej ery

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 06:00
Czterdzieści lat temu ruszył program budowy promów kosmicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spektakularny lot Discovery. Wprost do... muzeum

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 16:38
Prom kosmiczny Discovery rozpoczął swoją ostatnią podróż. Wahadłowiec nie leci jednak w kosmos, ale do muzeum na przedmieściach Waszyngtonu.
rozwiń zwiń