Spór o Kaszmir. Paradoks stabilności niestabilności

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 15:00
– Co pięć 3, 5, 6 lat dochodzi do napięć na linii kontroli między Indami a Pakistanem, ale żadna ze stron nie jest zainteresowana wojną – mówi dr Jakub Zajączkowski z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.
Audio
Pakistańscy żołnierze kontrolują granicę pakistańsko-indyjską, 15.01.2013
Pakistańscy żołnierze kontrolują granicę pakistańsko-indyjską, 15.01.2013Foto: Fot.: PAP/EPA/RAHAT DAR

W ostatnich dniach na granicy między Indiami i Pakistanem doszło do strzelaniny. Zginęli żołnierze zarówno z jednej,  jak i z drugiej strony. Oba państwa oskarżają się o prowokację. Dr Jakub  Zajączkowski z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW uważa, że nie dojdzie do zaostrzenia konfliktu.
–  Indie zdają sobie sprawę z tego, że przekroczenie linii dzielącej część pakistańską i indyjską Kaszmiru stawia ten kraj w negatywnym świetle. Od Indii Zachód, Stany Zjednoczone, oczekują, że będą odpowiedzialnym mocarstwem – tłumaczy gość Ernesta Zozunia.
Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata" .
Pakistan z kolei ma skomplikowaną sytuację wewnętrzną. Aresztowano  premiera  tego kraju. Jest on oskarżony o to, że gdy przed trzema laty jako minister wody i energii nadzorował budowę elektrowni, przyjął 225 mln dolarów łapówek. Aresztowanie zbiega się z  wielotysięcznymi antyrządowymi manifestacjami w stolicy Islamabadzie. Na ich czele stoi suficki duchowny. Demonstranci domagają się ustąpienia rządu i przedterminowych wyborów. Nieoficjalnie mówi się, że antyrządowo nastawione jest także wojsko.
Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45.

Czytaj także

Pakistan - niespokojny kraj o dużym znaczeniu w regionie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 15:00
Sytuacja w Pakistanie ma istotny wpływ na to, co dzieje się w Afganistanie. O niespokojnym ale ważnym dla regionu kraju opowie orientalista dr Piotr Balcerowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakistan: najpierw rozejm potem krwawy zamach

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 13:33
Wskutek wybuchu bomby, podłożonej przy drodze, zginęło 14 żołnierzy armii pakistańskiej, a 21 zostało rannych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napięta atmosfera w Kaszmirze. "Oni to zaplanowali"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 09:52
Dowódca indyjskiej armii oskarżył Pakistan o zaplanowanie strzelaniny na granicy między obu krajami w Kaszmirze, w której zginęło dwóch indyjskich żołnierzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd Najwyższy nakazał aresztować premiera

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 12:31
Premier Pakistanu Perwez Aszraf jest podejrzany o korupcję. Sąd wydał też nakaz aresztowania 15 innych osób.
rozwiń zwiń