Margaret Thatcher. Żelazna Dama, która zmieniła Wielką Brytanię

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Margaret Thatcher. Żelazna Dama, która zmieniła Wielką Brytanię
Margaret Thatcher Foto: Fot.: Wikipedia/Margaret Thatcher Foundation

- Margaret Thatcher jest uważana za architekta olbrzymiej zmiany w Wielkiej Brytanii. Opinie na jej temat w Wielkiej Brytanii są skrajne - mówi dr Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Była premier Wielkiej Brytanii, Żelazna Dama, Margaret Thatcher nie żyje. Miała 87 lat.

Posłuchaj

Margaret Thatcher. Żelazna Dama, która zmieniła Wielką Brytanię (Trzy strony świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Od czasu, gdy Margaret Thatcher doszła do władzy, Wielka Brytania stała się innym krajem - przyznaje dr Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Rozmówca Łukasza Walewskiego zaznacza, że była premier Wielkiej Brytanii dla mieszkańców Wysp nie jest postacią obojętną - przez jednych była nielubiana, czy wręcz znienawidzona, a przez innych adorowana.

Margaret Thatcher przewodziła gabinetowi przez 11 lat i była najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX wieku, a także jedyną kobietą, która dowodziła partią rządzącą. Zaczynała jako minister edukacji i wywołała burzę, gdy przestała dofinansowywać bezpłatne mleko w szkołach. Odtąd słowo "oszczędność" stało się jej mottem. Już jako premier zdecydowała się na ograniczanie roli państwa w gospodarce i walkę ze związkami zawodowymi. W ten sposób od jej nazwiska powstał termin ekonomiczny – thatcheryzm, będący w praktyce synonimem liberalizmu.

Z powodu podejścia Thatcher do polityki i gospodarki przylgnąła do niej etykietka "Żelazna Dama". Gdy argentyńskie wojsko wylądowało na Wyspach Falklandzkich, należących do Wielkiej Brytanii, niezwłocznie wysłała flotę wojenną i odbiła Wyspy. W 1989 roku jej popularność zaczęła spadać wraz z rosnącymi stopami procentowymi i podatkami. Przez kryzys wewnątrz partii rok później musiała zrezygnować ze stanowiska.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

- Margaret Thatcher uderzała w stół, ale potrafiła być też pragmatykiem. To podczas jej urzędowania Wielka Brytania zgodziła się na zasadę wspólnego rynku oraz przepływ dóbr i usług na rynku Unii Europejskiej, czego konsekwencją miała być unia walutowa - wyjaśnia dr  Marcin Zaborowski. Dla Brytyjczyków pozostanie symbolem niezależności, indywidualizmu, żelaznej woli i dużej zdolności menadżerskiej.

Co zawdzięczają Żelaznej Damie Brytyjczycy i jak wspominają ją  Henry Kissinger, Michaił Gorbaczow i David Cameron? Posłuchaj całej audycji!
Audycji"Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy!

Polecane