Giorgio Napolitano lekiem na całe włoskie zło?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 10:55
Po pięciu głosowaniach podzielony włoski parlament nie był w stanie wybrać nowej głowy państwa. Poproszono o ponowne kandydowanie Giorgio Napolitano. - To był pomysł na ratowanie się z tej wyjątkowo trudnej sytuacji - mówi dr Izoldą Bokszczanin. Napolitano nie chciał, ale musiał.
Audio
  • Giorgio Napolitano wydobędzie Włochy z politycznego chaosu? (Trzy strony świata/Trójka)
Giorgio Napolitano
Giorgio Napolitano Foto: Fot.: PAP/EPA/GUIDO MONTANI

Giorgio Napolitano zdobył 783 głosy parlamentarzystów, czyli 3/4. We poniedziałek, 22 kwietnia, odbyło się jego ponowne zaprzysiężenie. - Komentatorzy mówią o niezwykłym poświęceniu ze strony Napolitano, który w czerwcu skończy 88 lat. On sam woli podkreślać, że podobnej odpowiedzialności za losy państwa oczekuje od innych - donosi Marek Lehnert, korespondent Polskiego Radia w Rzymie.

Decyzję Napolitano uznano za dowód tego jak poważny jest kryzys i chaos polityczny we Włoszech. - Kiedy został wybrany, stanął wobec wielkich wyzwań - przypomina dr Izolda Bokszczanin z Instytutu Nauk Politycznych UW.

Gość Ernesta Zozunia podkreśla, że prezydentura Napolitano, chociaż trafiła na burzliwy okres kryzysu ekonomicznego i politycznego, zdała egzamin. Napolitano był bowiem prezydentem, który próbował prowadzić sprawy państwa, wyjść z sytuacji impasu. - Był odpowiedzialnym politykiem, który zmierzał do uzdrowienia kryzysowej sytuacji - ocenia dr Izolda Bokszczanin.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Giorgio Napolitano ponownie zostanie prezydentem Włoch. Pierwszy raz w historii Republiki Włoskiej ktoś drugi raz z rzędu obejmuje urząd prezydenta. Czy takie historyczne rozwiązanie wydobędzie Włochy z politycznego chaosu, jaki powstał po parlamentarnych wyborach?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Audycji"Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy!

Czytaj także

Zaprzysiężenie prezydenta Włoch. Ujawni warunki prezydentury

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 06:32
Giorgio Napolitano ujawni warunki, na jakich uznał za możliwe zadośćuczynienie prośbie, by ponownie objął urząd prezydenta.
rozwiń zwiń