Pakistan nie chciał złapać bin Ladena? "Totalna kompromitacja"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 10:00
Przez skrajną niekompetencję władz Pakistanu nie udało się wcześniej znaleźć założyciela Al-Kaidy, a terrorysta przez dziewięć lat ukrywał się w tym kraju - to konkluzja specjalnego tajnego, raportu opublikowanego przez telewizję Al-Dżazira.
Audio
  • Kacper Rękawek o raporcie dotyczącym poszukiwania Osamy bin Ladena (Trzy strony świata/ Trójka)
Osama bin Laden
Osama bin LadenFoto: Abdul Rahman bin Laden /Wikimedia Commons/CC

337-stronicowy dokument specjalnej komisji podkreśla liczne zaniedbania i "nieudolność na wszystkich szczeblach władz Pakistanu". Do krytykowanych instytucji zalicza się wywiad i armię, które nie zlokalizowały Osamy bin Ladena, chociaż żył w Pakistanie dziewięć lat, zmieniając miejsce zamieszkania sześć razy. Komisja, w której skład wszedł sędzia Sądu Najwyższego, były funkcjonariusz policji, były wojskowy oraz dyplomata, skrytykowała służby bezpieczeństwa za to, że nie ujawniły działającej w Pakistanie siatki współpracowników CIA odpowiedzialnych za pomoc Amerykanom w odnalezieniu bin Ladena.

Były prezydent Pervez Musharraf przekonywał, że nic o tym nie wiedział. Czy można mu wierzyć? – Chyba trochę tak, bo on nie ma specjalnego powodu, żeby kłamać. Natomiast jeśli informacje zawarte w raporcie są prawdziwe, to jest to totalna kompromitacja Pakistanu – mówił w audycji "Trzy strony świata” Kacper Rękawek z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Raport, zdaniem gościa Trójki,  pokazuje także, na jaką siatkę wsparcia może liczyć Al-Kaida w Pakistanie. - Czasami nawet mogą być to zależności silniejsze niż wszechmogące tam służby wywiadowcze – dodał.

Audycję "Trzy strony świata" prowadził Ernest Zozuń. Zapraszamy do słuchania.

(PAP/pg/ei)

Czytaj także

Zabili bin Ladena. Zostali ukarani za zdradę informacji

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 09:20
Siedmiu członków elitarnego oddziału komandosów marynarki wojennej Navy SEALs, który zabił Osamę bin Ladena, zostało ukaranych za ujawnienie tajnych informacji i współpracę z twórcami gry wideo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie chcieli złapać bin Ladena? Uderzenie w Pakistan

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 23:59
Przez skrajną niekompetencję władz Pakistanu nie udało się znaleźć założyciela Al-Kaidy Osamy bin Ladena, który przez dziewięć lat ukrywał się w tym kraju - wynika z tajnego raportu opublikowanego przez telewizję Al-Dżazira.
rozwiń zwiń