Kościół w Brazylii: megamsze i przeboje śpiewający księży

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 20:16
- Kościół brazylijski różni się zdecydowanie od europejskiego. Msze, które kiedyś odbywały się w małych kościołach, dziś Przenosza się na stadiony – mówił Lech Miodek Centrum Studiów Latynoamerykańskich komentując okoliczności wizyty papieża Franciszka w Brazylii.
Audio
  • Lech Miodek o warunkach społecznych, towarzyszących wizycie w Brazylii papieża Franciszka (Trzy strony świata/ Trójka)
Papież Franciszek w sanktuarium Matki Bożej w Aparecidzie w Brazylii
Papież Franciszek w sanktuarium Matki Bożej w Aparecidzie w BrazyliiFoto: PAP/EPA/DAVID FERNÁNDEZ

We wtorek 23 lipca w Brazylii oficjalnie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Szacuje się, że weźmie w nich udział około półtora miliona osób. Przyjazd na uroczystość to jednocześnie pierwsza zagraniczna podróż papieża Franciszka.

W Brazylii na czas wizyty papieża Franciszka zaostrzono środki bezpieczeństwa. Przez ostatnich kilka tygodni dochodziło bowiem do gwałtownych, antyrządowych protestów. Do demonstracji doszło także w poniedziałek, w kilkadziesiąt minut po przylocie Franciszka do Rio de Janeiro. Ci, którzy wyszli na ulice, sprzeciwiali się korupcji, a nawet wysokim kosztom organizacji wizyty papieża.

Lech Miodek z Centrum Studiów Latynoamerykańskich przypominał, że rozwój gospodarczy Brazylii w ostatnich latach się załamał. - Ale w protestach nie o to chodzi. Chodzi o warunki rozwoju gospodarczego i społecznego, na których niektórzy zaczęli korzystać znacznie bardziej. To jeden z krajów, w których nierówności są największe na świecie. 10 procent społeczeństwa przejmuje 90 proc. wytworzonego produktu. Do tego dochodzi olbrzymia korupcja i bardzo powszechna sprzedaż narkotyków, co jest łatwą drogą do dobrego zarobku – mówił gość Ernesta Zozunia.

Światowe Dni Młodzieży - serwis specjalny >>>

Kościół brazylijski – co podkreślał ekspert - różni się zdecydowanie od europejskiego. - To Kościół biedny i Kościół ludzi biednych, ale też ludzi wierzących. Msze, które kiedyś odbywały się w małych kościołach, dziś przenoszą się na stadiony. To megamsze, prowadzone przez księży, jednocześnie będących piosenkarzami i specjalistami od PR. Niespotykane jest też to, żeby na liście najlepiej sprzedających się płyt w kraju, na czterech pierwszych pozycjach byli śpiewających księża. A w Brazylii tak się dzieje – dodał Lech Miodek.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której była także mowa m.in. o tym, jaka przyszłość czeka Brazylię. Program prowadził Ernest Zozuń.

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy!

(ei)

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży. Setki tysięcy ludzi na mszy na Copacabana

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 08:30
Setki tysięcy młodych ludzi wzięły udział w mszy inaugurującej ŚDM na słynnej plaży Copacabana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży: papieżowi pozostaje wracanie do źródeł

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 18:27
- Papież będzie zachęcał do dialogu, by ci, którzy dysponują większymi dobrami chcieli podzielić się z tymi, którzy potrzebują. Będzie też stawiał wymagania - mówi ks. Wojciech Mikulski uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek: Bóg idzie przy Was, nigdy Was nie opuszcza

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 18:14
Papież przewodniczył liturgii w sanktuarium patronki Brazylii, Matki Bożej w Aparecidzie. We mszy uczestniczyły tysiące osób. Część z nich, mimo ulewnego deszczu stała na zewnątrz kościoła.
rozwiń zwiń