Eric Clapton: Muzyka bluesowa to wojna płci

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 00:00
Jednym z jej kluczowych rozdziałów był album "Disraeli Gears" zespołu Cream, którego losy piosenka po piosence poznaliśmy w audycji "Strona 1., Strona 2". Przypominamy ją w dniu 67. urodzin Erika Claptona.
Audio
Eric Clapton: Muzyka bluesowa to wojna płci

Drugi krążek w dorobku brytyjskiej grupy blues rockowej to jedna z najważniejszych płyt w historii gatunku. Album ukazał się w 1968 roku i przyniósł dwa klasyczne utwory z repertuaru tria - "Sunshine of Your Love" i "Strange Brew". Główny motyw drugiego został zaczerpnięty z piosenki Buddy'ego Guy'a i Juniora Wellsa "Everything's Gonna Be Allright".

- Wziąłem stamtąd riff - wspominał w audycji Eric Clapton. - Zmieniliśmy rytm z "shuffle" [posłuchaj w dźwięku - przyp.red.] na normalny, wokół niego napisaliśmy zupełnie nowy utwór.

Z kolei największy przebój Cream - "Sunshine Of Your Love" - powstał w trakcie wyjątkowo nudnej i, jak się na początku wydawało, nieudanej sesji próbnej.

- Siedziałem z Petem Brownem [tekściarz zespołu - przyp. red.], próbując coś napisać. Słabo nam szło - wspomina basista grupy, Jack Bruce. A Brown dopowiada: - Nagle Jack wstał i złapał kontrabas by zaprezentować motyw, na którym oparliśmy cały kawałek.

Nagrana w Nowym Jorku płyta sprzedała się znakomicie, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak też w Stanach Zjednoczonych. Na obu rynkach, tuż po wydaniu, dotarła do pierwszej piątki najlepiej sprzedających się winyli. Psychodeliczne, rozimprowizowane granie Cream, zawarte na "Disraeli Gears", wpłynęło na twórczość takich zespołów, jak Led Zeppelin, Deep Purple czy Grateful Dead.

Obu części historii albumu "Disraeli Gears" posłuchać można w odpowiednich dźwiękach w boksie "Posłuchaj".

Czytaj także

Małżeńska telenowela czyli słynne "Rumours" Fleetwood Mac

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 12:00
W niedzielne popołudnie Piotr Metz w trójkowej audycji dokończył swoją dwuczęściową opowieść o mulitplatynowym albumie "Rumours".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ritchie Blackmore i jego bachowski riff wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2011 12:00
- Pamiętam jak Pete Townshend uczył mnie: graj prosto, a publiczność pójdzie za tobą – wspominał w audycji "Strona 1., Strona 2." genezę riffu do "Smoke On The Water" jego twórca Ritchie Blackmore.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia płyty ulubionego zespołu księżnej Diany w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2011 08:00
W kolejnym odcinku audycji "Strona 1., Strona 2." Piotr Metz nałoży na talerz adaptera album "Rio" grupy Duran Duran.
rozwiń zwiń