Rock’n’roll – historia powszechna: rok 1972

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 23:00
John Lennon mówi o apatii, której nie da się naprawić narkotykami, a świat muzyki po raz pierwszy słyszy jego "Imagine". Polski rząd znosi obowiązkowe dostawy płodów rolnych przez rolników. W Irlandii Północnej żołnierze otwierają ogień do demonstrantów. Amerykanie wystrzeliwują sondę kosmiczną – Pionier 10 w stronę Jowisza. Zbliżą się ku końcowi budowa Elektrowni Cieplnej Turów. W radioodbiornikach można usłyszeć Cata Stevensa, Skaldów, Eltona Johna i Marylę Rodowicz.
Audio
John Lennon
John LennonFoto: shutterstock.com/Olga Popova

Czytaj także

Rock’n’roll – historia powszechna: rok 1970 (część 1)

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 23:00
W roku 1970 utworzono Uniwersytet Gdański i rozpoczęto operację obracania o 78 stopni Pałacu Lubomirskich w Warszawie. Japonia umieściła swojego pierwszego satelitę na orbicie okołoziemskiej, a w amerykańskim mieście Lost City upadł meteoryt. W tym samym roku ukazał się pierwszy album Marka Grechuty i Anawy, a melomani po raz pierwszy usłyszeli "Instant Karma" Johna Lennona oraz "War" Edwina Starra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rock’n’roll – historia powszechna: rok 1970 (część 2)

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 23:00
W Polsce na Wybrzeżu odbywają się protesty przeciwko podwyżkom, zakończone krwawą interwencją wojska, na czele KC PZPR staje Edward Gierek. Palestyńscy terroryści porywają cztery samoloty pasażerskie w Europie, w Belfaście dochodzi do starć pomiędzy IRA a żołnierzami brytyjskimi, a muzyczny świat opłakuje śmierć Janis Joplin i Jimiego Hendrixa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rock’n’roll – historia powszechna: rok 1971

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 23:00
"Pomożecie?" – pyta w Gdańsku Edward Gierek. Związek Radziecki przestaje zatrzymywać mężczyzn, którzy mają za długie włosy, a Szwajcaria przyznaje prawa wyborcze kobietom. Co dzieje się w muzycznym świecie? Nikaraguańska modelka Bianca Pérez-Mora Macías zostaje żoną Micka Jaggera, John Lennon – rok po rozpadzie The Beatles – nie kryje zadowolenia, a w Paryżu umiera Jim Morrison.
rozwiń zwiń