Sophie Ann Mutter: świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 14:50
– Muzyka Krzysztofa otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego muzyki – mówiła Sophie Ann Mutter o Krzysztofie Pendereckim. Kompozytor zmarł 29 marca w Krakowie w wieku 86 lat.
Audio
  • Sophie Ann Mutter wspomina Krzysztofa Pendereckiego (Dzień z Trójką w domu)
Listopad 2013 roku, Warszawa. Sophie Ann Mutter podczas uroczystego koncertu z okazji 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego
Listopad 2013 roku, Warszawa. Sophie Ann Mutter podczas uroczystego koncertu z okazji 80. urodzin Krzysztofa PendereckiegoFoto: PAP/Jan Bogacz

Sophie Ann Mutter jest niemiecką skrzypaczką, członkiem honorowym Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. W jej repertuarze można znaleźć przede wszystkim dzieła muzyki poważnej, lecz artystka znana jest bardziej ze swoich współczesnych interpretacji. Zmarły 29 marca tego roku Krzysztof Penderecki był nie tylko jej współpracownikiem (skomponował dla Mutter "II Koncert skrzypcowy"), ale i przyjacielem.

– Znaliśmy się od 1984 roku, gdy Krzysztof Penderecki wystawił w Stuttgarcie część "A Polish Requiem Recordare". To był jeden z większych prezentów w moim życiu móc go poznać. Miałam szczęście większość 2018 roku spędzić z jego muzyką. Jego kompozycje wypełniały 60 albo i nawet 70 procent moich koncertów. Na bardzo prywatnej niwie można było odczuć, że był po prostu wspaniałym człowiekiem, który intensywnie odbierał świat i który utrzymywał bardzo bliski związek z młodymi muzykami. Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki – mówiła Sophie Ann Mutter. – Najbardziej fatalne jest to, że teraz żyjemy w świecie, w którym tracimy ludzi i nie możemy ich i jego uczcić, grać jego muzyki. Ale nadejdzie czas na dużą uroczystość ku czci Pendereckiego w Polsce. Znów będę mogła przyjechać do Polski i do tej uroczystości się przyczynić, znów przeżyć jego muzykę – dodała.

Krzysztof Penderecki  (foto: Marek Bebłot) Krzysztof Penderecki (foto: Marek Bebłot)

Całości wywiadu, który Sophie Ann Mutter udzieliła dziennikarzowi Polskiego Radia Klaudiuszowi Madejowi, będzie można posłuchać w sobotę (18 kwietnia) po godz. 19.00.

***

Audycja: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi: Piotr Metz
Gość: Anne Sophie Mutter (skrzypaczka)
Data emisji: 16.04.2020
Godzina emisji: 14.34

Czytaj także

"Penderecki" Atom String Quartet w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 01:00
25 sierpnia ukaże się płyta "Penderecki" – nowy album Atom String Quartet. Muzyka Krzysztofa Pendereckiego zagrana przez kwartet smyczkowy zabrzmiała przedpremierowo w Trójce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: jestem jednak artystą światła

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 09:00
Dziś w nocy, w wieku 86 lat, zmarł jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów polskich, Krzysztof Penderecki. W tym smutnym dniu przypominamy audycję Trójki, w której gościł artysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odszedł Krzysztof Penderecki. Pożegnanie Mistrza

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 15:03
W niedzielę rano zmarł Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego ostatnią kompozycją była "Fanfara dla Niepodległej" napisana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 
rozwiń zwiń