100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – audycja specjalna

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 23:00
Jedna z najbarwniejszych postaci polskiej literatury XX wieku, publicysta i ojciec polskiego jazzu. To on wymyślił nazwę festiwalu Jazz Jamboree i przez wiele lat otwierał każdą jego edycję. Ikona Warszawy lat 50. Człowiek mający w sobie dużo wolności, którą zawsze udawało mu się ocalić. Sejm ogłosił rok 2020 rokiem Leopolda Tyrmanda, a 16 maja obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin.
Audio
  • Życie i twórczość Leopolda Tyrmanda – audycja specjalna (Wieczór z Trójką w domu)
Leopold Tyrmand
Leopold TyrmandFoto: PAP/CAF/Janusz Uklejewski

Podczas rozmowy na temat Leopolda Tyrmanda nie mogliśmy nie poruszyć wątku "Złego" – jego najsłynniejszej powieści wydanej w 1955 roku na prośbę wydawnictwa Czytelnik.

 – Tyrmand uprawiał coś w rodzaju ekwilibrystyki, żeby przemycić do niej część tej Warszawy, która była bardzo dobrze znana. Udało mu się przemycić nawet dawne nazwy ulic. Nie zapominajmy, że powieść musiała przejść przez cenzora. "Zły" ma w sobie wiele elementów warszawskiej codzienności i tamtejszego folkloru. Elementy, które mogą wydawać się banalne, świetnie tam "zagrały" i sprawiły, że czytelnicy czuli się swojsko podczas lektury tej książki – mówił prof. Dariusz Pachocki, autor książki "Alfabet Tyrmanda".

W audycji mogliśmy wysłuchać także wypowiedzi Leopolda Tyrmanda z archiwum Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Wieczór z Trójką w domu 
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Goście: prof. Dariusz Pachocki (autor książki "Alfabet Tyrmanda"), Marcel Woźniak (autor książki "Moja śmierć jest taka jak moje życie") 
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 22.05

Czytaj także

Matthew Tyrmand: gdy inni klękali przed reżimem, ojciec tego nie robił i płacił za to cenę

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 12:15
- To jeden z najbardziej nieustępliwych myślicieli lat 60. i 70. Był antykomunistą i uważał, że komunizm należy wykorzenić, bo jest rakiem. Wiem na pewno, że ojciec krytycznie podchodziłby do dzisiejszej polskiej lewicy, również tej spod znaku "Gazety Wyborczej" - powiedział Matthew Tyrmand, syn Leopolda Tyrmanda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pierwsza wielka impreza jazzowa w Warszawie" - Tyrmand wspomina Jam Session 1955

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 05:50
W 1955 roku jazz nieśmiało wychodził z podziemia, w którym znalazł się w okresie "katakumbowym". W tym czasie Leopold Tyrmand zorganizował pierwszy duży publiczny koncert jazzowy w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Łukasz Jasina: Leopold Tyrmand jako twórca jest dla mnie historykiem

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 18:58
- Leopold Tyrmand był pisarzem, który mimo czasów, w jakich przyszło mu po wojnie tworzyć, potrafił zbudować niesamowicie ciekawą literaturę. Ale dla mnie jako twórca jest historykiem - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina, historyk i filmoznawca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń