Pomoc dla seniora na wyciągnięcie ręki. Unikatowy projekt "Dobre Wsparcie"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 12:49
– Korzystaliśmy z doświadczeń ludzi, którzy boją się nowych technologii. Zrobiliśmy coś, co działa intuicyjnie, czego nie można zepsuć i co wymaga tylko jednego kliknięcia – mówi Piotr Jaśkiewicz z Fundacji "Nauka dla Środowiska", współtwórcy projektu "Dobre Wsparcie".
Audio
  • Pierwszy w Europie system zarządzania usługami opiekuńczymi (Pamiętamy o seniorach/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Reshetnikov_art

Projekt "Dobre Wsparcie", czyli pierwszy w Europie system zarządzania usługami opiekuńczymi obejmujący aplikację mobilną oraz opaski SOS dla seniorów, wygrał prestiżowy konkurs Komisji Europejskiej Regiostars 2019 i został uznany za najbardziej innowacyjne narzędzie IT w usługach społecznych w Unii Europejskiej. Projekt został przygotowany na czas zwyczajny, jednak okazało się, że może być cennym narzędziem w okresie walki z koronawirusem. "Nauka dla Środowiska" udostępnia swoje rozwiązanie wszystkim mieszkańcom Polski, w tym sztabom kryzysowym.

– Stworzyliśmy aplikację, która pozwala osobom potrzebującym wsparcia poprosić o pomoc w bezpieczny sposób i odnaleźć kogoś, kto może jej udzielić. Wsparcia może udzielić sąsiad lub wolontariusz z najbliższej okolicy certyfikowany przez instytucję zaufania publicznego. Do oprogramowania dołączona jest opaska, która monitoruje funkcjonowanie seniora. Pozwala sprawdzić puls, miejsce, w którym przybywa dana osoba, a także posiada przycisk ratunkowy SOS. Urządzenie można podłączyć do systemu bez dodatkowej opłaty. Wystarczy, że ktoś powie "Pomocy" i wciśnie przycisk, a wsparcie zostanie mu udzielone – wyjaśnia Piotr Jaśkiewicz.

***

Tytuł audycji: Pamiętamy o seniorach
Autorka audycji: Elżbieta Korczyńska
Gość: Piotr Jaśkiewicz (Fundacja "Nauka dla Środowiska")
Data emisji: 25.03.2020
Godzina emisji: 12.36

kr


Czytaj także

Jak koronawirus zmienia codzienne życie na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 07:00
Z powodu koronawirusa w Polsce zamykane są uczelnie, przedszkola i szkoły, pracownicy odsyłani są do pracy z domu, odwoływane są imprezy masowe. Sytuacja zmusza nas do zmiany przyzwyczajeń i codziennych zachowań. Jak wygląda to na świecie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a "mądrości internetowe"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 08:45
Koronawirus wzbudza strach i panikę, a co za tym idzie – w internecie pojawiają się dziwne informacje na jego temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus. Czego boją się Polacy mieszkający we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 19:00
Pandemia koronawirusa przybiera coraz bardziej niepokojące rozmiary. We Włoszech jest już prawie 60 tys. zakażonych, zmarło tam pięć i pół tysiąca pacjentów. 
rozwiń zwiń