Samotność osoby starszej w izolacji – jak z nią walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 12:39
– Aspekt psychologiczny izolacji bardzo źle wpływa na samopoczucie każdego z nas, a osób starszych w szczególności – przypomina wolontariuszka stowarzyszenia "mali Bracia Ubogich" Dagmara Krzesińska.
Audio
  • Na pomoc samotnym seniorom w kwarantannie (Pamiętamy o seniorach)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Lopolo

Czym zastąpić spotkanie w cztery oczy?

Co roku miliony młodych Polaków podróżuje, by odwiedzić swoją rodzinę i spędzić z nią Wielkanoc, jednak w czasie epidemii dużo bardziej odpowiedzialnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest pozostanie w domu. Mimo że czujemy się dobrze, możemy być nosicielami wirusa, który, przeniesiony na osobę starszą i mniej odporną, może wywołać tragiczny skutek. Jak mimo setek kilometrów, które nas dzielą, wciąż możemy być razem?

– Ważne jest, żeby podtrzymywać relację z bliskimi, chociażby przez rozmowę telefoniczną. Apeluję do opiekunów i rodzin osób starszych, by podtrzymywały z nimi kontakt, a do seniorów, o to, żeby nie wstydziły się mówić o tym, że go potrzebują. Wśród wolontariuszy na grupie "Widzialna Ręka", wiele osób deklaruje, że oprócz tego, że wykonuje dla seniorów konkretną czynność, również z nimi rozmawia – radzi rozmówczyni Agnieszki Furtak- Bilnik.

***

Tytuł audycji: Pamiętamy o seniorach
Autorka audycji: Agnieszka Furtak-Bilnik
Gość: Dagmara Krzesińska (wolontariuszka stowarzyszenia "mali Bracia Ubogich", Komisja Ekspertów ds. Osób Starszych przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich)
Data emisji: 7.04.2020
Godzina emisji: 12.30

kr


Czytaj także

Żeby być mniej samotnym. Telefon zaufania dla osób starszych

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 12:49
"Troski i kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją o połowę" – to motto telefonu zaufania dla osób starszych, które prowadzi stowarzyszenie "mali Bracia Ubogich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne zakupy dla osób starszych. Na co warto zwracać uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 12:49
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, jeżeli osoba po 65. roku życia ma potrzebę wyjścia z domu do sklepu spożywczego, drogerii czy apteki, najlepiej by robiła to pomiędzy godziną 10.00 a godziną 12.00, ponieważ wtedy do takich miejsc mają być wpuszczani tylko seniorzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na pomoc seniorom w trudnej sytuacji. Doradztwo prawne w czasie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 12:39
Biuro Porad Obywatelskich w Warszawie to miejsce, gdzie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, mogą uzyskać bezpłatne i poufne porady. 
rozwiń zwiń