Rozmowa, która dodaje skrzydeł. Ruszył telefon Szlachetnej Paczki

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 12:36
Co czwarty z naszych sąsiadów wraca do pustego domu. Co dziesiątej osoby powyżej 80. roku życia nikt nie odwiedza. Aż 30 proc. seniorów nie utrzymuje z nikim bliskiej relacji. Taki obraz wyłania się z przygotowanego przez Szlachetną Paczkę "Raportu o Samotności". Dlatego organizacja ruszyła z inicjatywą pod hasłem "Dobre Słowa", która ma pomóc osobom starszym w obecnej sytuacji.
Audio
  • "Dobre Słowa" dla samotnego seniora (Pamiętamy o seniorach/Trójka)
Wielu seniorów mieszka samotnie i należy pamiętać o tym, że mogą potrzebować naszego wsparcia
Wielu seniorów mieszka samotnie i należy pamiętać o tym, że mogą potrzebować naszego wsparciaFoto: shutterstock.com/fototip

– Osoby starsze słyszą od wszystkich, że są w grupie ryzyka, że nie powinni wychodzić, spotykać się ze swoimi znajomymi, nie przyjmować wnuków. Zebraliśmy historie seniorów, którzy żyli w samotności jeszcze przed pandemią i powtarzali, że samotność jest dużo gorsza niż problemy ekonomiczne. Postanowiliśmy uruchomić telefon "Dobre Słowa"– mówi Joanna Sadzik, prezes zarządu Stowarzyszenia WIOSNA.

– Telefon odbierają psychologowie i terapeuci mający doświadczenie w rozmowach na trudne tematy przez telefon. Wiemy, że to nie jest wszystko i tą jedną rozmową nie zmienimy świata. Dlatego, jeżeli rzeczywiście problemem seniora, który do nas dzwoni, jest samotność, do akcji wkraczają wolontariusze Szlachetnej Paczki. Wolontariusz dzwoni do niego i nawiązuje relację, ma dla niego czas i zależy mu na tym, żeby nie byli sami. Do każdego dzwoni ta sama osoba – wyjaśnia rozmówczyni Elżbiety Korczyńskiej. – Seniorzy czasem nie skarżą się na to, że czują się samotni, a taki telefon od czasu do czasu może im dodać skrzydeł – dodaje.

Numer telefonu do wolontariuszy inicjatywy "Dobre Słowa" to 12 333 70 88. Dzwonić można codziennie w godzinach 10:00–12:00 oraz 17:00–19:00.

Pełen "Raport o Samotności" można przeczytać tutaj.

***

Tytuł audycji: Pamiętamy o seniorach
Autorka audycji: Elżbieta Korczyńska
Gość: Joanna Sadzik (prezes zarządu Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora "Szlachetnej Paczki" i inicjatywy "Dobre Słowa")
Data emisji: 20.04.2020
Godzina emisji: 12.28

kr


Czytaj także

Żeby być mniej samotnym. Telefon zaufania dla osób starszych

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 12:49
"Troski i kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją o połowę" – to motto telefonu zaufania dla osób starszych, które prowadzi stowarzyszenie "mali Bracia Ubogich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne zakupy dla osób starszych. Na co warto zwracać uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 12:49
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, jeżeli osoba po 65. roku życia ma potrzebę wyjścia z domu do sklepu spożywczego, drogerii czy apteki, najlepiej by robiła to pomiędzy godziną 10.00 a godziną 12.00, ponieważ wtedy do takich miejsc mają być wpuszczani tylko seniorzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na pomoc seniorom w trudnej sytuacji. Doradztwo prawne w czasie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 12:39
Biuro Porad Obywatelskich w Warszawie to miejsce, gdzie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, mogą uzyskać bezpłatne i poufne porady. 
rozwiń zwiń