Raport z bezludnej wyspy. O publikacji "Samotność z koronawirusem w tle"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 12:45
Skala samotności starszych ludzi jest ogromna. Ubierając ją w liczby, to starszymi i samotnymi osobami w Polsce zapełnilibyśmy miasto wielkości Białegostoku czy Katowic!
Audio
  • Jak wczuć się w sytuację samotnych osób starszych? (Pamiętamy o seniorach)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/De Visu

Dziś wszyscy jesteśmy "w ich butach" i na własnej skórze przekonujemy się, jak bardzo potrafi to doskwierać. Jakie rozterki towarzyszą dzisiejszej codzienności starszych ludzi? Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" odpowiedziało na to pytanie w publikacji "Samotność z koronawirusem w tle".

– Czasami narzekamy, że nie mamy czasu na to, żeby się zatrzymać, ludzie nam przeszkadzają. Myślimy o wyprawieniu się na bezludną wyspę. Teraz jesteśmy w sytuacji, w której wielu z nas się na niej znajduje – mówi Joanna Mielczarek, dyrektor stowarzyszenia "mali Bracia Ubogich" i współautorka publikacji. – Wśród ludzi powyżej 80. roku życia wyraźnie zaznacza się trend, gdzie zostają oni sami, bo np. wdowieją, kurczą się też kręgi ich znajomych i sąsiadów. Szacuje się, że ok. 300 tys. z tych ludzi żyje dziś samotnie. Chciałabym, żebyśmy dzięki pandemii weszli w buty takich osób, poczuli to, z czym oni mierzą się na co dzień, stali się wrażliwsi. Koronawirus, wcześniej czy później minie i wyjdziemy z domów, a te osoby tam zostaną. Jeżeli dzisiaj zakiełkuje w nas taka myśl, że wiemy, co oni czują, chętniej zapukamy do drzwi osoby starszej – apeluje.

***

Tytuł audycji: Pamiętamy o seniorach
Autorka audycji: Elżbieta Korczyńska
Gość: Joanna Mielczarek (dyrektor Stowarzyszenia "mali Bracia Ubogich", współautorka publikacji "Samotność z koronawirusem w tle")
Data emisji: 27.04.2020
Godzina emisji: 12.30

kr


Czytaj także

Żeby być mniej samotnym. Telefon zaufania dla osób starszych

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 12:49
"Troski i kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją o połowę" – to motto telefonu zaufania dla osób starszych, które prowadzi stowarzyszenie "mali Bracia Ubogich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne zakupy dla osób starszych. Na co warto zwracać uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 12:49
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, jeżeli osoba po 65. roku życia ma potrzebę wyjścia z domu do sklepu spożywczego, drogerii czy apteki, najlepiej by robiła to pomiędzy godziną 10.00 a godziną 12.00, ponieważ wtedy do takich miejsc mają być wpuszczani tylko seniorzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na pomoc seniorom w trudnej sytuacji. Doradztwo prawne w czasie koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 12:39
Biuro Porad Obywatelskich w Warszawie to miejsce, gdzie osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, mogą uzyskać bezpłatne i poufne porady. 
rozwiń zwiń